W najbliższym wydaniu „Górniczej” - które ukażę się w czwartek, 20 lutego - swoją uwagę skupiamy na rozmowach płacowych, które odbywają się w Polskiej Grupie Górniczej. Z zarządem spółki i stroną społeczną mają spotkać się wicepremier Jacek Sasin oraz wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Ponadto podsumowujemy konferencje „Śląski ład – tereny poprzemysłowe impulsem regionalnego rozwoju województwa śląskiego”, która odbyła się w Katowicach. Podpisano na niej porozumienie w sprawie powołania specjalistycznego podmiotu, który zajmie się kompleksowym zagospodarowaniem terenów zdegradowanych przez przemysł.
W Katowicach gościł także premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w podpisaniu umowy na budowę Panteonu Górnośląskiego. O szczegółach tego przedsięwzięcia informujemy w nowym wydaniu „Górniczej”, w którym nie zabrakło także informacji prosto z kopalń. Na naszych łamach przedstawiamy Oddział GRP-2z z ruchu Zofiówka, który pobił rekord w drążeniu wyrobiska w pokładzie 416/3.
- Poza samymi robotami związanymi z drążeniem wyrobiska, zabudową obudowy, wydłużaniem urządzeń odstawy, trasy kolejki podwieszanej i wentylacji, górnicy musieli na każdej zmianie transportować 5 t materiałów niezbędnych do prowadzenia robót. Górnikom należą się gromkie brawa, bo dobowy postęp sięgnął 20 m – mówi Łukasz Belta, kierownik oddziału robót przygotowawczych GRP-2z.
W najnowszym numerze przyglądamy się także wynikom, które w 2029 r. osiągnęła Polska Grupa Górnicza, a także planom spółki na ten rok. W 2020 r. PGG chce na inwestycje i roboty odtworzeniowe wydać 2,5 mld zł.
Opisujemy także inicjatywę, która jest realizowana w Grupie we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa. Są nią doktoraty wdrożeniowe, do których zostali wytypowani pracownicy kopalń. W lutym miała miejsce pierwsza obrona pracy doktorskiej. Tytuł naukowy zdobył nadsztygar Tadeusz Rutkowski z ruchu Pokój kopalni Ruda.
W nowym numerze poruszamy także tematy dotyczące bezpieczeństwa. Tym razem skupiamy się na zagrożeniu metanowym. Według danych Wyższego Urzędu Górniczego, w 2019 r. ilość metanu uwolnionego z górotworu wyniosła ok. 800 mln m sześc. To o ponad 100 mln m sześc. mniej niż w 2018 r. Takiego zjawiska nie obserwowano od dawna.
Przed nami także XXIX Szkoła Eksploatacji podziemnej, która od 24-26 lutego odbędzie się w Krakowie. Tradycyjnie będą na niej poruszane tematy dotyczące najnowszych trendów i innowacji wprowadzanych w górnictwie. Więcej o konfrerencji w nowej „Górniczej”.
W dziale „Po szychcie” ponownie gościmy fightera. Tym razem przedstawiamy historię Marcina Maleszewskiego, który jest zawodnikiem MMA. Choć walczy już zawodowo, to nie zrezygnował z pracy w kopalni Chwałowice. Pracuje w niej od dwóch lat na przygotówkach.
Informujemy także o środkach, które zostały przekazane Fundacji Rodzin Górniczych. Wydawnictwo Górnicze, wydawca portalu netTG.pl i Trybuny Górniczej, przygotowało dla FRG kalendarz-cegiełkę. Był on m.in. sprzedawany w czasie Górniczego koncertu Noworocznego. W ten sposób udało się zebrać 2382,11 zł na rzecz Fundacji.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.