Już za dwa lata KGHM Polska Miedź będzie mógł się pochwalić najgłębszym szybem w Polsce. Szyb GG-1, który powstaje w ramach projektu Głogów Głęboki - Przemysłowy, ma sięgać głębokości 1351 m. Obecnie prym w tej kategorii wiedzie szyb VI w kopalni Budryk w Ornontowicach należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Sięga on poziomu 1320 m.
Projekt Głogów-Głęboki - jak informuje KGHM - to największy podziemny projekt górniczy w branży metali nieżelaznych w Europie. Obszar górniczy Głogów - Głęboki Przemysłowy (GG-P) od południa przylega do granic obszarów górniczych obecnie zagospodarowanych przez ZG Polkowice-Sieroszowice i ZG Rudna. Projekt inwestycyjny w 100 proc. należy do KGHM. Szacowane zasoby przemysłowe rudy miedzi to blisko 265 mln t, o średniej zawartości miedzi na poziomie 2,40 proc., co stanowi około 1/4 zasobów miedzi i około 1/3 zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce.
Obszar górniczy „Głogów Głęboki – Przemysłowy” obejmuje swoimi granicami część zasobów rudy miedzi rozpoznanych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku w kategorii rozpoznania C-1 i C-2, zawartych we wcześniejszych dokumentacjach złożowych Retków - Ścinawa, Głogów i Bytom Odrzański.
Zgodnie z planem inwestycyjnym, w latach 2028–2035, czyli w okresie największego nasilenia robót eksploatacyjnych, produkcja z obszaru Głogów Głęboki – Przemysłowy wynosić będzie 10–11 mln ton rudy, z której będzie można uzyskać ok. 200–220 tys. t miedzi elektrolitycznej rocznie.
Szyb GG-1 w Kwielicach będzie docelowo najgłębszym tego typu obiektem w całym Zagłębiu Miedziowym, w Polsce oraz w Europie. Będzie on szybem wdechowym, służącym do transportu materiałów i ludzi. Pierwszy kubeł urobku wyjechał z GG-1 13 grudnia 2013 r. Prace nad jego głębieniem mają potrwać jeszcze dwa lata.
1351 m może robić wrażenie, ale to jednak 1/3 głębokości, na których wydobywane jest złoto w Republice Południowej Afryki. To właśnie tam znajdują się najgłębsze kopalnie na świecie. Liderem w tym względzie jest kopalnia Mponeng, która przekroczyła głębokość 4 km. Górnicy z tym zakładzie pracują na poziomach od 2400 do 4000 m. Z racji pokaźnych zasobów szacuje się, że Mponeng będzie jeszcze pogłębiana.
Wraz ze wzrostem głębokości znacząco wzrasta temperatura. W Mponeng dochodzi ona do 60 stopni Celsjusza, dlatego znaczną część energii pochłania system klimatyzacji.
Do 2011 r. liderem pod względem głębokości była kopalnia TauTona, która wraz z zakładami Mponeng i Savokua tworzy kompleks Western Deep Levels. Wydobycie w kopalni TauTona rozpoczęło się w 1962 na głębokości 2 km. Obecnie jest to jedna z najbardziej wydajnych kopalni w RPA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
4 km pod ziemia wiec cisnienie o okolo 400 hPa wieksze niz na powierzchni !
Miedzi Copper odsprzeda koncesję Chińczykom, a oni uruchomią produkcję w 3 lata. Okaże się, że jednak są technologie i że się da kopać pomimo wysokich temperatur. Chludziński z KGHM wtedy ziewnie, splunie przed się na swój brzuch i pójdzie coś zjeść....Ot i cała historia dbałości o polskie zasoby naturalne.