Dwunastu uczniów ze szkół kształcących w kierunkach górniczych stanie w marcu do rywalizacji w finale dorocznej Olimpiady Wiedzy Górniczej o „Złotą Lampkę”. Mniej niż połowa z nich to wychowankowie szkół przygotowujących kadry dla Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Trzęsienie ziemi, albo co? - zastanawiają organizatorzy olimpiady górniczej. Zaskoczenie rzeczywiście jest duże, ponieważ wśród tych, którzy pomyślnie przeszli przez sito eliminacji górniczej olimpiady, jest aż czterech uczniów z Dolnego Śląska. To Filip Dziuda z Technikum MCKK w Lubinie. W ostatniej fazie eliminacji zajął on trzecie miejsce.
Jego szkolny kolega Piotr Krysztofik, któremu udało się zakończyć decydującą kwalifikację na 12 miejscu, a także Dominik Skokowski i Adrian Kielar z Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie. Obaj zajęli odpowiednio 4 i 5 miejsca.
Wśród finalistów olimpiady znalazł się także Szymon Zakrzewski (7 miejsce) z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej oraz dwaj uczniowie ze szkół przygotowujących kadry dla kopalń spółki Tauron Wydobycie: Daniel Oblizajek z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum n 6 w Jaworznie – zdobywca II miejsca w eliminacjach i Jakub Rutkowski sklasyfikowany w eliminacjach na 10 miejscu.
Awans do finału olimpiady wywalczył ponadto Jakub Kozak z Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach, który w eliminacjach był szósty. Niekwestionowanym ich liderem został natomiast Jakub Szymura, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. Jego szkolny kolega Bartosz Greiner był dziewiąty, a zatem obaj będą mieli szansę sięgnąć po złote trofeum. Na wysokości zadania stanęli ponadto uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Ornontowicach – Kamil Klimek i Marek Ćmok.
Do finałowej rozgrywki awansowali odpowiednio z 8 i 11 miejsca. W sumie do eliminacji przystąpiło dwudziestu zawodników.
- Poziom Olimpiady Wiedzy Górniczej jest z roku na rok wyższy. Jestem zwłaszcza pod wrażeniem wiedzy, którą zaprezentował zwycięzca eliminacji Jakub Szymura z Rybnika. Udało się mu zgromadzić 42 z 50 możliwych punktów. To oznacza, że szkoła utrzymuje wysoki poziom kształcenia przyszłych górników. Najbardziej jednak zaskoczyły szkoły górnicze spoza Śląska, z Lubina i Łęcznej, które zdołały wprowadzić do finału olimpiady aż pięciu uczniów. Oczekuję zatem zaciętej rywalizacji w decydującym starciu – skomentował dr inż Jan Kania z Politechniki Śląskiej, przewodniczący olimpijskiego jury.
Organizatorzy Złotej Lampki zapowiedzieli również zmiany w programie górniczej olimpiady. W zestawie pytań więcej będzie tych, związanych bezpośrednio z górnictwem miedziowym.
- To oczywiście wyjście naprzeciw oczekiwaniom uczestników spoza Śląska. Jednocześnie uczniowie szkół górniczych kształcących dla Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Taurona Wydobycie będą musieli, chcąc nie chcąc, bardziej przyłożyć się do nauki właśnie z zakresu górnictwa miedziowego – zauważa dr inż. Jan Kania.
Finał tegorocznej Olimpiady Wiedzy Górniczej o Złotą Lampkę zaplanowano w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku na 26 marca br.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.