Kluczowymi wyzwaniami dla rozwiązywania problemów klimatycznych jest m.in. wiarygodność we wdrażaniu polityki klimatycznej oraz sprawiedliwy podział kosztów i korzyści - mówił minister klimatu Michał Kurtyka podczas debaty zorganizowanej w Paryżu przez Międzynarodową Agencję Energetyczną.
"Wiarygodność we wdrażaniu polityki klimatycznej, sprawiedliwy podział kosztów i korzyści, uruchomienie oddolnych inicjatyw, w tym innowacji technologicznych, są kluczowymi wyzwaniami w zakresie rozwiązywania problemów klimatycznych" - zaznaczył Kurtyka cytowany w komunikacie resortu.
Minister i prezydent COP24 uczestniczył w debacie "Building an Energy and Climate Grand Coalition".
Kurtyka przypomniał, że organizowany w 2018 r. w Polsce szczyt COP24 zakończył się sukcesem i uzgodnieniem "Katowice Rulebook".
"Osiągnęliśmy ambitny kompromis, dzięki któremu Katowice stały się historycznym miejscem w globalnej polityce klimatycznej, tak jak wcześniej Kioto i Paryż" - ocenił.
Dodał, że "dzięki Pakietowi katowickiemu społeczność międzynarodowa otrzymała wytyczne do działania i wdrażania Porozumienia paryskiego od 2021 r.".
"Ustalenia międzynarodowe są niezwykle ważnym elementem działań na rzecz ochrony klimatu, jednak najwyższy czas, by przejść do wdrożenia ustalonych zasad" - powiedział Kurtyka, cytowany w komunikacie.
"Podczas COP24 w Katowicach Polska postawiła na trzy priorytety - człowiek, technologia i natura, którym odpowiadały trzy deklaracje zaproponowane przez polską prezydencję. Jedna z nich - Deklaracja Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji - zakłada, że polityka klimatyczna nie może być oderwana od gospodarki, a w centrum dyskusji nad neutralnością klimatyczną musi stać człowiek" - zaznaczył szef resortu klimatu.
"Osiągnięcie neutralności klimatycznej to ogromne wyzwanie cywilizacyjne, które będzie wymagało od nas wszystkich zmiany sposobu produkowania energii, poruszania się, mieszkania, a nawet żywienia. Musimy być jednak w stanie przekonać społeczności, że zmiany modelu życia nie oznaczają pogorszenia jego jakości" - ocenił minister.
"Transformacja energetyczna musi przebiegać solidarnie i uczciwie. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie pomocy i ochrony osobom najbardziej dotkniętym transformacją. Biorąc pod uwagę skalę wyzwania, grup społecznych, które będą zainteresowane sprawiedliwym podziałem kosztów i korzyści, wynikających z transformacji, będzie coraz więcej" - czytamy w komunikacie resortu.
"Jeśli transformacja nie będzie sprawiedliwa, nie powiedzie się. Naszym obowiązkiem jest wypracowanie takich rozwiązań, aby nikt nie pozostał z tyłu" - dodał Kurtyka.
"Rosnąca elektryfikacja przemysłu, transportu i budynków jeszcze bardziej wzmocni kluczową rolę wytwarzania energii elektrycznej. Dlatego tak ważne jest, aby energia elektryczna pochodziła z czystszych źródeł energii" - powiedział i dodał, że "jeśli jednak mamy mówić o skutecznym modelu transformacji energetycznej, to nie może on przekładać się na ucieczkę emisji i na sprowadzanie z zagranicy wysokoemisyjnych produktów oraz usług, gdyż wówczas kosztem obniżenia konkurencyjności gospodarki europejskiej i tak nie uzyskujemy efektu w skali globalnej".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.