Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 stycznia 2020 Centrum Czystych Technologii Węglowych (CCTW+) znalazło się na liście strategicznych infrastruktur badawczych umieszczonych na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej. Umieszczenie CCTW+ na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej jest wyrazem uznania jej badawczego potencjału i stwarza szanse dalszego rozwoju nowoczesnych i czystych technologii węglowych co może przyczynić się transformacji energetycznej.
Centrum Czystych Technologii Węglowych (CCTW+) to duża Infrastruktura Badawcza (IB), wynik ciągłej, planowanej rozbudowy CENTRUM CZYSTYCH TECHNOLOGII WĘGLOWYCH (CCTW), powstałego w ramach projektu inwestycyjnego zrealizowanego w konsorcjum naukowym dwóch instytutów: Główny Instytut Górnictwa (GIG) – lider oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW).
IB CCTW+ będzie infrastrukturą rozproszoną, umiejscowioną na obszarze woj. śląskiego w dotychczasowych działających trzech lokalizacjach CCTW a mianowicie : Katowice, Mikołów, Zabrze.
Programowym celem infrastruktury CCTW+ jest „poprawa konkurencyjności gospodarki Polski, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych opartych na technologiach z zakresu ctw, (Czyste technologie węglowe) umożliwiających zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i ograniczenie degradacji środowiska”.
Kompletną listę strategicznych infrastruktur badawczych umieszczonych na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej można znaleźć tutaj.
Więcej na temat Centrum Czystych Technologii Węglowych można znaleźć tutaj (http://www.ichpw.pl/infrastruktura-badawcza/).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.