Polska gospodarka potrzebuje innowacyjnych firm - powiedział w czwartek, 30 stycznia, premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie ICB Pharma w Jaworznie.
ICB Pharma w Jaworznie wytwarza innowacyjne produkty, które mają zastosowanie w ochronie zdrowia, higienie sanitarnej, rolnictwie, ogrodnictwie i hodowli zwierząt. Jak czytamy na stronie firmy, dominującą pozycję stanowią preparaty służące do likwidacji zagrożeń biologicznych, np. zwalczania szkodników sanitarnych, pasożytów ludzkich i agrofagów.
- Potrzebujemy właśnie takich firm (jak ta w Jaworznie), takiego rozwoju gospodarczego. (...) Mamy pierwsze dane z Głównego Urzędu Statystycznego, którymi możemy pochwalić się na cały świat - 4 proc. wzrostu gospodarczego PKB w zeszłym roku. To jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej, a zdaniem OECD najlepszy wynik z 36 krajów OECD, nie tylko europejskich, ale również leżących na innych kontynentach - mówił premier.
Podkreślił, że w firmie ICB Pharma dostrzega potencjał kreatywności, rozwoju gospodarczego w oparciu o innowacyjne, polskie produkty z różnych dziedzin - biologii, chemii, fizyki, ale również energetyki.
- Wiem, że jest współpraca w obszarze zastosowań energetycznych, które ta firma testuje na najnowszej aparaturze światowej, pochodzącej od najlepiej rozwiniętych technologicznie firm z całego świata - powiedział Morawiecki.
Premier uważa, że receptą na wzrost gospodarczy jest - oprócz innowacyjności - eksport i oszczędności.
Szef rządu mówił, że kiedy był niedawno w Japonii czy na forum gospodarczym w szwajcarskim Davos wiele osób pytało o polski sukces gospodarczy.
- Polska w dobie spowolnienia gospodarczego, które wokół nas widać (...) odnosi wspaniałe sukcesy gospodarcze. Pytają nas o źródła tego sukcesu. I źródła sukcesu leżą właśnie w takich przedsiębiorstwach, jak to tutaj w Jaworznie na Śląsku - w głowach, w pomysłach naszych naukowców, inżynierów, naszych badaczy, naszych pracowników. Jestem ogromnie wdzięczny takim przedsiębiorcom, pracownikom, którzy odnoszą sukcesy na całym świecie - podkreślił premier.
- Chcemy, żeby polskie firmy korzystały z siły państwa polskiego - zaznaczył, przypominając w tym kontekście historię Polskich Linii Lotniczych LOT z ostatnich lat.
- Jeszcze 5 lat temu ówczesne kierownictwo polityczne skazywało LOT na sprzedaż zagranicznym liniom lotniczym - stwierdzano to całkiem otwarcie, że LOT nie ma szans na samodzielne funkcjonowanie, tymczasem dzisiaj LOT kupuje 25 proc. rynku linii czarterowych, linii wakacyjnych w Niemczech, naszego głównego partnera handlowego - przypomniał Morawiecki.
Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa, Polska Grupa Lotnicza (PGL), właściciel Polskich Linii Lotniczych LOT, ogłosiła w ostatni piątek podpisanie umowy przejęcia niemieckiej linii lotniczej Condor.
Premier podkreślił, że Polska ma projekty, dzięki którym nasza gospodarka jest na ustach całego świata.
- Wysoki wzrost PKB na tle innych krajów i jednocześnie rekordowe nadwyżki eksportowe potwierdzają, że Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju działa w praktyce - powiedział.
Według opublikowanego w środę szacunku GUS Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2019 r. o 4,0 proc., po wzroście o 5,1 proc. w 2018 r. oraz przy oczekiwaniu rynku na poziomie 4,2 proc. Popyt krajowy wzrósł o 3,8 proc. po wzroście o 5,3 proc. w 2018 r., a inwestycje wzrosły o 7,8 proc. po wzroście o 8,9 proc. w 2018 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.