O tym, jak w Bytomiu przebiega rewitalizacja, rozmawiali uczestnicy konferencji "W kierunku zielonej gospodarki", którzy odwiedzili nasze miasto w ramach wizyty studyjnej. Gościom zaprezentowano przede wszystkim obiekty znajdujące się w Rozbarku - na terenie i w sąsiedztwie zamkniętnej kopalni.
Jak przypominają bytomscy urzędnicy, dla projektów w tej dzielnicy pozyskiwano środki unijne już w perspektywie 2007-2013. Dzięki temu, od kilku lat bytomianie mogą na przykład oglądać spektakle i brać udział w projektach społecznych w Teatrze Rozbark, który znajduje się w budynku dawnej cechowni kopalni Rozbark.
Rozmawiano też o pomysłach na rewitalizację kolejnych pokopalnianych obiektów. Po unijne dotacje postanowili sięgnąć także działacze sportowi z Klubu Skarpa i stworzyć w dawnej kopalni Centrum Sportów Siłowych i Wspinaczkowych. W budynku akumulatorowni ma powstać baza noclegowo-szkoleniowa, gdzie będą prowadzone także projekty społeczne. Natomiast w maszynowni Szybu Bończyk ma powstać Centrum Sportów Siłowych umożliwiające zajęcia ogólnorozwojowe i siłowe. Zmienić się ma również otoczenie terenu dawnej kopalni Rozbark. Zostanie on wyczyszczony, powstaną tam alejki dla pieszych, drogi i parkingi oraz siłownia.
Wizyta studyjna w Bytomiu to część trwającej w Katowicach, dwudniowej konferencji o przyszłości regionów górniczych w kontekście czekającej nas transformacji energetycznej, w której wzięła udział m.in. Elisa Maria da Costa Guimaraes Ferreira – Komisarz ds. Spójności Reform.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.