Muzeum Śląskie w Katowicach obchodzi 91. urodziny. To właśnie w styczniu 1929 r. Sejm Śląski zatwierdził ustawę rozpoczynającą się tymi słowami: „W dziesiątą rocznicę odrodzenia niezawisłego Państwa Polskiego, Sejm Śląski, ożywiony wolą wzniesienia trwałego pomnika wiekowej walki polskiego ludu na Śląsku o utrzymanie narodowego bytu i jego dążeń do przywrócenia wspólności życia państwowego w niepodległej Rzeczypospolitej, uchwala na wniosek Śląskiej Rady Wojewódzkiej utworzyć Muzeum Śląskie”.
Funkcję pierwszego dyrektora muzeum powierzono dr. Tadeuszowi Dobrowolskiemu, który przygotował koncepcję ideową i – wspólnie z architektem Karolem Schayerem – plan funkcjonalno-użytkowy nowoczesnego modernistycznego budynku, usytuowanego naprzeciw gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.
Budowę muzeum rozpoczęto w 1936 r., wiosną 1940 r. planowano jego otwarcie. Wybuch II wojny światowej spowodował przerwanie prac, a następnie rozbiórkę budynku. Do wznowienia działalności muzeum doszło dopiero w 1984 r. Tymczasową siedzibę instytucja znalazła w dawnym hotelu z przełomu XIX i XX wieku, położonym przy al. W. Korfantego 3 (wówczas Armii Czerwonej). W 2015 r. otwarto nową siedzibę Muzeum Śląskiego w Katowicach, zlokalizowaną na terenie byłej kopalni Ferdinand, założonej w 1823 r., później przemianowanej na KWK Katowice.
Przez cały ubiegły rok Muzeum Śląskie obchodziło jubileusz 90-lecia, zapraszając do wspólnego świętowania wszystkich odwiedzających muzeum oraz zaprzyjaźnione instytucje, takie jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Opera Śląska, Filharmonia Śląska, Teatr Śląski, Biblioteka Śląska czy katowicki oddział Telewizji Polskiej. Dzięki temu wydarzenia, które odbyły się z okazji jubileuszu, podkreślały interdyscyplinarność oraz wzajemne przenikanie się takich dziedzin sztuki, jak: muzyka, teatr i sztuki wizualne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.