Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zarekomendowała przyjęcie trzech z sześciu poprawek, zgłoszonych w czwartek w II czytaniu projektu ustawy o działach administracji.
Poprawki, które komisja rekomenduje przyjąć zostały zgłoszone przez klub PiS. Pierwsza dotyczy skreślenia części jednego z artykułów, co ma uprościć procedury. Druga doprecyzowuje podział kompetencji między działami energia i klimat. Trzecia przedłuża z 7 do 14 dni czas na poinformowanie członków Służby Cywilnej o zmianach, jakie mają nastąpić w zakresie ich stosunków pracy w związku z wejściem w życie ustawy.
Komisja zarekomendowała natomiast odrzucenie wniosku klubu KO o odrzucenie projektu w całości.
Nie rekomenduje też poprawki, zakładającej skreślenie artykułu 37 projektu, głoszącego, że "opiekę nad Polonią i Polakami za granicą (...) sprawują Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezes Rady Ministrów". Opozycja argumentowała, że dopisanie Prezesa Rady Ministrów oznacza pozbawienie Senatu tradycyjnych prerogatyw.
Komisja rekomenduje również odrzucenie poprawki, zakładającej wydłużenie vacatio legis ustawy z 7 do 14 dni.
Podczas posiedzenia komisji sekretarz stanu w KPRM Paweł Szrot poinformował również, że wejście w życie ustawy pociągnie za sobą utworzenie 17 nowych stanowisk w radach nadzorczych.
Wniesiony jako poselski, projekt przewiduje przede wszystkim utworzenie nowych działów: aktywa państwowe i klimat. Minister aktywów ma mieć kompetencje inicjowania polityki państwa w zakresie wykorzystania mienia państwowego. Natomiast dział klimat proponuje się wyodrębnić z działu środowisko w odpowiedzi na wzrastające znaczenie problemów klimatycznych w polityce międzynarodowej, unijnej i krajowej. Do spraw klimatu i zrównoważonego rozwoju zaliczono m.in.: wdrażanie polityki klimatycznej UE, ochronę i kształtowanie środowiska oraz racjonalne wykorzystywanie jego zasobów, kontrolę przestrzegania wymagań ochrony środowiska i badania stanu środowiska, system zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji oraz handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, gospodarkę odpadami, a także efektywność energetyczną oraz rozwój i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.