Z powodu zgłoszenia poprawek Sejm w czwartek po II czytaniu skierował znów do komisji projekt ustawy o działach administracji rządowej. Komisja administracji i spraw wewnętrznych zbiera się jeszcze w czwartek po południu.
Wniesiony jako poselski, projekt przewiduje przede wszystkim utworzenie nowych działów: aktywa państwowe i klimat. Minister aktywów ma mieć kompetencje inicjowania polityki państwa w zakresie wykorzystania mienia państwowego. Natomiast dział klimat proponuje się wyodrębnić z działu środowisko w odpowiedzi na wzrastające znaczenie problemów klimatycznych w polityce międzynarodowej, unijnej i krajowej. Do spraw klimatu i zrównoważonego rozwoju zaliczono m.in.: wdrażanie polityki klimatycznej UE, ochronę i kształtowanie środowiska oraz racjonalne wykorzystywanie jego zasobów, kontrolę przestrzegania wymagań ochrony środowiska i badania stanu środowiska, system zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji oraz handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, gospodarkę odpadami, a także efektywność energetyczną oraz rozwój i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
W trakcie drugiego czytania w imieniu klubu PiS poseł Zdzisław Sipiera podkreślał, że chodzi o "skomasowanie w jednych rękach odpowiedzialności za zarzadzanie mieniem państwa". Sipiera dodał, że w czasie prac w komisji po I czytaniu przyjęto szereg poprawek, usuwających wady projektu, jednak w czasie tych prac zauważono dalsze problemy, które zostaną usunięte przez kolejne trzy poprawki. Sipiera zgłosił je w imieniu klubu PiS.
Opozycja zapowiedziała, że nie poprze projektu. Główne zarzuty opozycyjnych klubów dotyczyły artykułu 37, głoszącego, że "Opiekę nad Polonią i Polakami za granicą (...) sprawują Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezes Rady Ministrów". Dopisanie Prezesa Rady Ministrów opozycja określiła jako odebranie Senatowi tradycyjnej prerogatywy, wyrażano także opinię, że zapis ten wykracza poza materię ustawy.
Drugi szeroko krytykowany zapis przewiduje, że, poddany powszechnej krytyce minister właściwy do spraw aktywów państwowych, w terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy, wskaże swoich przedstawicieli m.in. w radach nadzorczych: spółek zarządzających Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, w których Skarb Państwa posiada większość głosów, Poczty Polskiej, Agencji Mienia Wojskowego oraz BGK. Swojego przedstawiciela w tym banku ma wskazać również minister ds. klimatu.
Odpowiadając na pytania posłów sekretarz stanu w KPRM Paweł Szrot zapewniał, że zapisy ws. Polonii nie są odebraniem uprawnień Senatu, ale "usankcjonowaniem stanu obecnego" poprzez rozszerzenie ich na Prezesa Rady Ministrów.
Szrot oświadczył też, że liczba ministerialnych nominatów w radach nadzorczych wzrośnie co najwyżej o 20 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nowe koryta i duże wypłaty.....koniec górnictwa .Wszystkich ich nie utrzyma!Szykuje się pewnie kasa z Unii i zamykanie kopalń!