Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uzyskała status uczelni badawczej. Dziennikarz portalu netTG.pl zapytał rektora AGH prof. Tadeusza Słomkę, jak przyjął tę informację.
- Przyznanie Akademii Górniczo-Hutniczej statusu uczelni badawczej uważam za duży sukces. W mojej kadencji największy. Otrzymujemy bardzo duże wsparcie finansowe i możliwość wejścia na rynki międzynarodowe.
370 mln zł to spore środki finansowe i i dla nas bardzo istotne. One nie będą dzielne na wydziały, tylko pomiędzy tych, którzy są najlepsi w swoich dziedzinach. Na pewno szansę na otrzymanie części przyznanych środków mają również naukowcy zajmujący się tematyką górniczą.
Bolejemy na faktem, że nadeszły takie czasy, że stosunkowo niewielu młodych ludzi chciałoby studiować górnictwo. Winny temu jest między innymi przekaz medialny. Młodzi ludzie słyszą, że za 20 lat górnictwa już nie będzie. To dlatego, że na górnictwo spogląda się najczęściej przez pryzmat węgla, a przecież branża ta, to także pięć tysięcy kamieniołomów, kopalnie siarki i wielu innych surowców. Pytają nas, dlaczego nie kształcimy górników. Oczywiście, że kształcimy, ale tylu, ilu możemy kształcić. Uzyskanie przez naszą uczelnię statusu badawczej i przyznanie dodatkowych środków z pewnością skłoni wielu młodych ludzi do kształcenia się w tym kierunku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.