Zdaniem Wacława Czerkawskiego, przewodniczącego Rady OPZZ Województwa Śląskiego, największym wyzwaniem minionego roku dla branży węglowej była realizacja polityki klimatycznej.
- To był ciekawy rok dla całej branży. Po pierwsze na naszym podwórku wraz ze zmianą rządu zmienił się też nadzór nad górnictwem – zamiast Ministerstwa Energii mamy teraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Oprócz tego mamy zmianę na stanowisku sekretarza stanu, który zajmuje się nadzorem górnictwem. Wciąż oczekujemy konkretnych informacji w jaki sposób będzie sprawowany nadzór nad branżą i jaka ma być rola górnictwa dla naszej gospodarki w kolejnych latach. Mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania padną podczas spotkania Zespołu Trójstronnego, który zbierze się 10 stycznia – ocenia Czerkawski.
Zdaniem związkowca, największym wyzwaniem, z którym musiała i musi radzić sobie branża jest „antywęglowa otoczka”. - Ponieśliśmy już i przez cały czas ponosimy ogromne koszty polityki klimatycznej. W poprzednich latach zamknięto 24 kopalnie i nie miało to żadnego wpływu na powstrzymanie zmian klimatycznych, które dalej postępują. To pokazuje, że założenia polityki klimatycznej są absurdalne. Jedyny efekt, który przynoszą, to pogrążenie naszej gospodarki w kryzysie i osłabianie naszego bezpieczeństwa energetycznego – mówi Czerkawski
- Miniony rok upłynął również pod znakiem niepokojów płacowych. To wciąż poważny problem, bo nadeszła dekoniunktura, a sprawa nie jest jeszcze zakończona. Górnik to zaszczytny zawód, ale za ciężką pracę trzeba odpowiednio płacić i z tym górnicze spółki muszą się zmierzyć – dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe czy unia kupi węgiel z austarali? poprzez pożary wemitowala tule co2 ,że przez 50 lat palenia węglem by brakło. Może jakieś sankcje czy coś w tym stylu za nieprzestrzeganie norm UE?
Bo się nie myśli w tym naszym kraju zieleni jest coraz mniej .Samoloty latają coraz częściej i więcej aut jest coraz więcej ludzi tesz a czym mamy oddychać jak płuca ziemi znikają coraz szybciej Trzeba zacząć słuchać matki ziemi
Kopalnie znikają a zwiazki rozrastająsię jak grzyby po deszczu!Kopalnie się łączy ale związków już nie!
Dobre i bezpieczne to powinny zostać utrzymane, a reszta do...