Czy można otworzyć dochodową firmę z małym budżetem? Albo czy otwieranie działalności w małych miejscowościach lub na wsi ma sens? Tak, ale tylko po wcześniejszym zbadaniu potrzeb lokalnego rynku. Jeśli biznes opiera się na działalności internetowej lub jest wspierany przez własny sklep internetowy, to szanse na sukces znacząco wzrastają. Sprawdź nasze pomysły na mały biznes w internecie, domu i małych miejscowościach.
Pomysły na mały biznes w domu
Aby otworzyć własny biznes, nie trzeba mieć dużego kapitału początkowego. W wielu przypadkach wystarczy nam nawet ok. 3 tys. zł, aby zacząć prowadzić własną firmę! Idealnym przykładem jest własny sklep internetowy, który można otworzyć praktycznie bezkosztowo. Wystarczy postawić na gotowe rozwiązania e-commerce oraz dropshipping, aby szybko wejść na rynek. Jednak co poza prowadzeniem własnego sklepu internetowego można robić w domu, co da się określić jako prowadzenie małego biznesu? Oto nasze pomysły:
Skuteczne prowadzenie małego biznesu polega na znalezieniu potrzeby w swoim otoczeniu i odpowiedzi na nią. Obecnie powszechny dostęp do internetu pozwala na pracę z każdego miejsca na świecie, więc można realizować projekty dla klientów z całego świata, siedząc przy biurku w domu. Najlepiej jest połączyć biznes lokalny z prowadzeniem sklepu internetowego, bo zwiększa to potencjalną liczbę klientów, a co za tym idzie - zarobki.
Pomysł na mały biznes na wsi i w małych miejscowościach
Jeszcze kilka lat temu w Polsce modna była tendencja wyjeżdżania do dużych miast, aby otworzyć własną firmę. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnego biznesu w małych miejscowościach, choć nie jest to reguła. Co sprawia, że przedsiębiorcy stawiają na małe miasta czy nawet wsie? Przede wszystkim dużo mniejsza konkurencja i ceny za wynajem lokali. Za lokal o powierzchni 40 m kw. miesięcznie zapłacimy kilka tysięcy złotych więcej w centrum Warszawy niż w małej miejscowości. Co prawda dobra lokalizacja w dużym mieście może sugerować, że będziemy mieć klientów, ale trzeba zdać sobie sprawę, że wszystko zależy od popytu w danym miejscu. Jeśli postanowimy otworzyć kawiarnię w miejscu, gdzie jest ich już kilkanaście, to ciężko będzie nam się przebić. Z kolei jeśli będziemy jedyną bądź jedną z kilku kawiarni w małej miejscowości, to mamy szansę ściągnąć wszystkich potencjalnych klientów w danym miejscu. Wszystko i tak zależy od jakości naszych usług, ale dobre rozpoznanie rynku to podstawa. Jaki biznes warto więc otworzyć w małej miejscowości?
Ważne! Biznes, który sprawdzi się w jednej miejscowości, może być kompletną porażką w innej - nawet jeśli dane miejsca są do siebie podobne pod względem liczby ludności i braku konkretnych usług. Przed otwarciem małego biznesu trzeba zbadać rynek pod kątem potencjalnego popytu.
Prowadzenie małego biznesu - od czego zacząć?
Jeśli masz już pomysł na biznes, należy zacząć go realizować. Przede wszystkim policz posiadane oszczędności oraz planowane początkowe wydatki. Możliwe, że konieczne będzie wzięcie małej pożyczki na rozpoczęcie działalności, ale zanim to zrobisz, policz, czy na pewno ci się to opłaca. W większości przypadków da się otworzyć biznes z naprawdę niskim kapitałem albo można starać się o dofinansowanie dla młodych przedsiębiorców. Czasem nie trzeba nawet rejestrować firmy! Wszystko zależy od tego, ile miesięcznie chcemy zarabiać. Jeśli mniej niż 1050 zł (czyli mały biznes ma być dodatkowym zarobkiem, a nie źródłem utrzymania), to nie musimy rejestrować firmy. Niezależnie od tego warto postawić własną stronę internetową. Obecnie to podstawa przetrwania małego biznesu na rynku. Wykorzystajmy gotowe rozwiązanie e-commerce, aby zmniejszyć koszt strony internetowej do minimum. Jeżeli postanowiliśmy otworzyć sklep stacjonarny lub biznes, który wymaga oficjalnego biura/salonu, znajdźmy jak najlepszy i najtańszy lokal do wynajęcia. Możemy też przeznaczyć na ten cel część mieszkania, w którym mieszkamy (jeśli nam to nie przeszkadza). Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na działalność rejestrowaną, musi oficjalnie założyć firmę. W tym celu musi zarejestrować firmę w urzędzie oraz opłacić stosowne składki ZUS.
Mały biznes - szanse i zagrożenia prowadzenia niewielkiej firmy
Czy mały biznes jest w ogóle opłacalny? Taka działalność może przynosić nam zyski, jeśli dobrze ją poprowadzimy (postawimy nacisk na wysoką jakość usług i dobry marketing). Otwierając mały biznes, należy mieć nastawienie na zarobek, a nie na przetrwanie - to częsty błąd myślenia wielu przedsiębiorców. Składki ZUS w Polsce nie są przyjazne właścicielom firm, ale przy dobrej strategii marketingowej da się sobie z nimi poradzić. To niestety jedno z zagrożeń małego biznesu. Kolejnym jest potencjalny brak zainteresowania klientów (mimo wstępnego rozeznania rynku) oraz zbyt duża konkurencja. Bywa i tak, że całe zyski z firmy pochłaniają wypłaty dla pracowników i składki zdrowotne. Dlatego wszystko to trzeba wziąć pod uwagę, zanim w ogóle zaczniemy działać w kierunku otwarcia własnej firmy. Jednak jeśli nasze wstępne prognozy potrzeb w małej miejscowości się sprawdzą, mamy szansę stać się największym dostarczycielem danych usług i produktów w wybranym miejscu. Możemy wyrobić sobie markę, która będzie przyciągać do nas klientów z całej Polski, zwłaszcza w sytuacji, kiedy otworzymy sklep internetowy podtrzymujący lokalną działalność. Mądrze poprowadzony mały biznes z czasem będzie od nas wymagał coraz mniejszego nakładu pracy, przy czym będzie przynosił zyski. Jeśli jesteśmy więc pewni tego, co chcemy robić, to warto zaryzykować!
Artykuł partnera zewnętrznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Prowadząc własną firmę warto skupić się na jej rozwoju, a sprawy księgowe najlepiej zlecić firmie zewnętrznej
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.