W czwartek, 12 grudnia, przed Ośrodkiem Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich, przy ul. Oświęcimskiej 45, odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej górników KWK Andaluzja, którzy podjęli akcję strajkową w proteście przeciwko bezprawnemu zatrzymaniu działaczy NSZZ Solidarność i wprowadzeniu stanu wojennego - poinformowała portal netTG.pl Monika Kobylańska z biura prasowego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Po odsłonięciu tablicy dalsza część uroczystości będzie odbywać się w Ośrodku Kultury Andaluzja. Na uroczystość zapraszają dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder, prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj oraz prezes Niezłomnych Niepokornych Działaczy Antykomunistycznych Represjonowanych 1956-1989 Stanisław Brzeźniak.
Organizatorami uroczystości są: Oddział IPN w Katowicach oraz Urząd Miasta Piekary Śląskie. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach jest fundatorem pamiątkowej tablicy. Głaz, na którym została umocowana tablica, sfinansowało stowarzyszenie Niezłomnych Niepokornych Działaczy Antykomunistycznych Represjonowanych 1956-1989.
Przypomnijmy, strajk w Kopalni Węgla Kamiennego Andaluzja w Piekarach Śląskich był jednym z ponad dwudziestu protestów załóg górnośląskich kopalń, do których doszło w województwie katowickim w grudniu 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego. Protest rozpoczął się 14 grudnia 1981 r. i trwał do 17 grudnia. Powstały w zakładzie Komitet Strajkowy pod przewodnictwem Leszka Pietraszczyka domagał się m.in. odwołania stanu wojennego i uwolnienia osób internowanych. W ostatnim dniu strajku grupa 38 górników przedostała się na poziom 415 m z zamiarem kontynuowania protestu pod ziemią, ostatecznie jednak wyjechała na powierzchnię. Protest został tym samym zakończony. 21 stycznia 1981 r. za organizację strajku Sąd Śląskiego Okręgu Wojskowego na sesji wyjazdowej w Katowicach skazał pięć osób: Leszka Pietraszczyka i Arkadiusza Dybowskiego na 5 lat pozbawienia wolności, Henryka Błaszczyka i Kazimierza Piturę na 3,5 roku pozbawienia wolności, Jerzego Czepkowskiego na 3 lata pozbawienia wolności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.