Zagłębie Miedziowe będzie mieć bezpośrednie połączenia z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym, a Gliwice i Zabrze zyskają dzienne pociągi do Ostrawy. Nowy rozkład jazdy pociągów dalekobieżnych PKP Intercity przynosi sporo korzystnych zmian. Są też niestety pewne rozczarowania.
Branżę górniczą zainteresuje skierowania pociągów pośpiesznych jadących Nadodrzańską Magistralą Węglową od Wrocławia w stronę Szczecina przez Legnicę i Lubin, a nie jak dotychczas przez Ścinawę i Wołów. Tą trasą pojadą np. pociąg Bolko z Lublina przez Zawiercie, Katowice i Gliwice do Szczecina oraz pociąg Swarożyc z Katowic do Świnoujścia. Podróż z Katowic czy z Gliwic do Lubina potrwa nieco ponad trzy godziny, co będzie konkurencyjnym czasem w porównaniu do przejazdu autostradą A4 i drogą nr 3. Przez Zagłębie Miedziowe pojedzie też nocny pociąg do Berlina.
Z większej liczby połączeń międzynarodowych skorzystają pasażerowie z Zabrza i Gliwic. Przez te miasta skierowano poranny pociąg Moravia do Wiednia oraz południowy Cracovia do Pragi. Od 8 do 22 stycznia obydwa pociągi odjeżdżać będą szesnaście minut wcześniej. W tych dniach kursować one będą nieco wydłużoną trasą przez stację Kędzierzyn Koźle. Jednak mimo postoju na przestawienie lokomotywy, będzie to tylko postój techniczny, nieujawniony w rozkładzie jazdy.
Podobnie absurdalną sytuację będzie miała miejsce w tych samych dniach w przypadku pociągu międzynarodowego Galicja, odjeżdżającego z Katowic w stronę Ostrawy o godz. 20.05. W tych terminach ominie on stacje Zabrze, Gliwice i Kuźnię Raciborską, gdyż pojedzie objazdem przez Tychy, Łaziska Średnie, Rybnik i Nędzę - jednak bez jakichkolwiek postojów po drodze pomiędzy Katowicami a Raciborzem.
Z Magistrali Węglowej przestanie korzystać pociąg Hutnik łączący Bielsko-Białą z Gdynią. Zamiast przez Bytom i Tarnowskie Góry pojedzie on przez Sosnowiec i Zawiercie. Do 21 grudnia będzie on mieć postoje aż na siedmiu stacjach w Łodzi, od 22 grudnia - tylko na stacji Łódź Widzew. Taka sama zmiana odnośnie do Łodzi dotyczy też pociągu Doker do Gdyni. To efekt prac remontowych na terenie Łodzi.
- Obecnie liczba postojów jest większa, bo na czas remontu PKP Intercity zawarło z Łódzką Koleją Aglomeracyjną porozumienie, na mocy którego pociągi pierwszego z przewoźników częściowo uzupełniają osłabioną w wyniku remontu ofertę połączeń regionalnych. Czas przejazdu spadnie, np. dla pociągu IC Hutnik w kierunku Gdyni wyniesie on 8 minut - tłumaczy Kasper Fiszer, łódzki dziennikarz branżowy, współpracownik portalu rynek-kolejowy.pl
Szczególnie uważać będą musieli ci, którzy zamierzają wcześnie rano wyruszyć w podróż z Katowic do Warszawy. O tej samej porze, o godz. 5.49 odjadą z katowickiej stacji dwa pociągi: ekspres Ondraszek do Warszawy oraz pośpieszny Skarbek do Olsztyna przez Warszawę. Ten drugi pojedzie jednak znacznie dłużej. Skarbek bowiem skierowany zostanie na trasę przez miasto gwarków - Tarnowskie Góry.
Również przez Bytom i Tarnowskie Góry pojedzie od nowego rozkładu jazdy pociąg pospieszny Wielkopolanin z Krakowa do Poznania. Oznacza to powrót pociągu o takiej nazwie na jego tradycyjną trasę, jaką jeździł ćwierć wieku temu.
Warto też odnotować inne nowe połączenia. Przed godziną szóstą rano z Katowic odjeżdżać będzie pociąg Roztocze do Chełma, który w soboty i niedziele prowadzić będzie grupę wagonów do Zamościa przez Stalową Wolę. Natomiast o godz. 9.16 z Katowic odjeżdżać będzie pociąg Artus do Gdyni trasą przez Wrocław i Krotoszyn. Dotąd Krotoszyn nie posiadał bezpośrednich połączeń kolejowych z Górnym Śląskiem.
Od poniedziałku, 16 grudnia, pociąg Rozewie łączyć będzie Gdynię ze słowacką Żyliną przez Gliwice, Katowice i Tychy. Co rzadko spotykane w pociągach pospiesznych międzynarodowych, będzie on mieć kilka postojów na wiejskich stacyjkach, takich jak: Węgierska Górka, Milówka, Rajcza Centrum czy Sól.
Nie wszyscy będą jednak zadowoleni z nowego rozkładu. Od połowy grudnia przestanie kursować np. pociąg pospieszny z Katowic przez Rzepin do Kołobrzegu, a pociąg Górnik przestanie dojeżdżać do Warszawy.
Nowy rozkład jazdy obowiązywać będzie od 15 grudnia do 14 marca 2020 r. Potem wprowadzona zostanie jego pierwsza korekta.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.