Mimo wstępnych zamierzeń, turystyczna kopalnia cyny w Krobicy w Górach Izerskich nie świętowała w tym roku Barbórki. Są w zamian przymiarki, by obchodzić tu wspomnienie innego świętego patrona górników.
- Były pomysły i plany dotyczące Barbórki 2019, jednak początki po właściwym sezonie turystycznym, gdy nie było okazji zarobić na koszty sezonu martwego, do tego inwestycje nieplanowane na etapie przetargu, dokonały weryfikacji tych planów - stwierdza Patrycja Ościak, szefowa Kopalni św. Jan w Krobicy koło Świeradowa-Zdroju.
Krobicka kopalnia od momentu udostępnienia w lipcu 2013 r. przez kilka lat prowadzona była przez gminę i udostępniana bezpłatnie. W tym roku rozstrzygnięty został przetarg na dzierżawę obiektu, który wygrała Patrycja Ościak, jedna z przewodniczek po kopalni. Od 4 września zaczęła ona udostępniać podziemia na zmienionych zasadach, wprowadzając płatne bilety wstępu. Początki okazały się niełatwe, stąd decyzja o odłożeniu świętowania na później.
- Słynna Barbórka jest wszędzie świętowana, wiele osób musi rozstrzygać, którą imprezę wybrać - argumentuje Patrycja Ościak. - Zastanawiam się nad innymi patronami górników. Na pewno Noc Świętojańska nie obejdzie się bez imprezy, wszak to "Kopalnia św. Jana". Zwłaszcza, że początek wakacji i czerwiec to lepszy czas na imprezę w plenerze niż zimny grudzień.
Chociaż w pierwszych jesiennych miesiącach kopalnia jest na razie deficytowa, nowe kierownictwo nie załamuje rąk. W nieodległej przyszłości wzbogacona ma być oferta dla turystów. Jeszcze przed końcem 2019 r. ma się pojawić płatne nocne zwiedzania z wejściami o godz. 21.00 i 22.00, w atmosferze zagadek i tajemnic. Być może turyści będą część trasy przemierzać bez oświetlenia elektrycznego, możliwe będzie także zainscenizowane spotkanie w wyrobisku z niespodziewanym gościem.
Tymczasem w listopadowym numerze Przeglądu Geologicznego ukazał się tekst będący pokłosiem wizyty w Krobicy naukowców z Państwowego Instytutu Geologii. Badali oni m.in. zawartość metali w skałach kopalni cyny.
- Istnieje dokładne opracowanie geologiczne dotyczące pomiarów w naszym wyrobisku i ku naszej radości, otrzymaliśmy je - cieszy się Patrycja Ościak.
Kopalnia w Krobicy znajduje się w północnej części Gór Izerskich. Eksploatację górniczą prowadzono tu z przerwami w minionych stuleciach. W czasach współczesnych wyrobisko było zapomniane i zaspane, a jego wylot odkopano na początku XXI w.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.