Pracownicy Spółki Restrukturyzacji Kopalń Barbórkę świętowali we wtorek, 3 grudnia, w Operze Śląskiej w Bytomiu. Akademia była okazją do podsumowań oraz do wręczenia stopni górniczych oraz odznaczeń resortowych.
W bytomskiej Operze licznie pojawili się goście, wsród których znaleźli się m.in. doradca prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Adam Gawęda, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, członkowie zarządów spółek działających w przemyśle wydobywczych oraz przedstawiciele strony społeczej.
W czasie uroczystości zaprezentowano film, w którym w skrócie przedstawiono zakres działań SRK. Potem głos zabrał prezes spółki Janusz Gałkowski, który poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy górników, którzy w tym roku odeszli na wieczną szychtę.
- W każdej firmie - niezależnie od tego, czy jest to branża górnicza, czy jakakolwiek inna - podstawą są dobre relacje, które rodzą się i utrwalają się m.in. na takich uroczystościach – powiedział prezes, który serdecznie podziękował pracownikom spółki za zaangażowanie, oddanie i fachowość. Przypomniał, że w tym roku w SRK udało się wprowadzić Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy.
- Myślę, że cały czas - bo nie ma dokumentów, ani aktów prawnych doskonałych – będziemy monitorować jego funkcjonowanie i poprawiać to, co będzie tego wymagać – stwierdził.
Przypomniał, że SRK jest głównie postrzegana jako spółka likwidacyjna, ale nie do końca jest to prawda, bo wykonuje także szereg innych zadań, jak choćby zarządzanie nieruchomościami. Spółka w tym roku sprzedała 26 budynków i 210 działek o powierzchni ponad 47 hektarów o wartości prawie 24 mln zł. Prezes zwrócił uwagę, że opracowana została nowa strategia sprzedażowa, która zakłada szeroką promocję terenów i obiektów likwidowanych kopalń.
Gałkowski podkreślił, że spółka była zaangażowana w wypłaty rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla, a ponadto dba o bezpieczeństwo pozostałych czynnych kopalń.
- Gdyby nie Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, który wraz z innymi pompowniami pompuje 90 mln m sześc. wody, to wiele zakładów górniczych byłoby pozalewanych i nie mogłoby funkcjonować. Chcemy zagospodarować to bogactwo wody w najlepszy sposób. Rozmawiamy na ten temat z gminami i przedsiębiorstwami wodociągowymi. Naprawiamy szkody górnicze, ale nigdy do końca nie będziemy wiedzieć, ile ich będzie. W tym roku zrealizowaliśmy ponad 800 zadań za 100 mln zł związanych właśnie ze szkodami – wyliczył prezes SRK.
W trakcie uroczystości odczytano listy, które z okazji Barbórki skierowano do szefostwa SRK. Życzenia w ten sposób złożyli m.in.: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz lider Solidarności Piotr Duda.
Życzenia pracownikom SRK złożył obecny na uroczystości wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, który podkreślił, że Spółka odgrywa i będzie odgrywać ważną rolę w procesie przemian, które będą miały miejsce na Śląsku i w Zagłębiu.
- Jutrzejsze święto św. Barbary to dzień, w którym nie tylko dziękujemy naszej patronce, ale to również dzień, w którym dokonujemy pewnego podsumowania, bo mijający rok składnia do pewnych refleksji. SRK to nie tylko spółka, która zajmuje się likwidacją, zajmuje się także tymi wszystkimi elementami pogórniczymi, które wymagają nowego kierunku gospodarczego. To również spółka, która w znaczący sposób odgrywa ważną rolę w kreowaniu przyszłych kierunków rozwoju gospodarczego naszego regionu. To także spółka, która zabezpiecza w kapitalny sposób jeszcze funkcjonujące kopalnie – akcentował wiceminister Gawęda, który wskazał, że obecnie jesteśmy na progu transformacji surowcowo-energetycznej.
- To z pewnością największe wyzwanie, które stoi przed nami wszystkimi. Nie tylko przed SRK, ale przede wszystkim przed tymi, którzy tworzą politykę energetyczną i którzy tworzą podstawy do funkcjonowania całego sektora surowcowo-energetycznego – powiedział wiceminister, który przyznał, że obecnie węgiel przeżywa trudny okres, bo jest krytykowany i skazywany na degradację ze strony Komisji Europejskiej, ale także przez różnego rodzaju agendy. Jego zdaniem konieczna jest zmiana sposobu postrzegania węgla i traktowania go jako surowca wykorzystywanego w nowoczesnych procesach technologicznych. Wiceminister Gawęda podkreślił, że w Polsce posiadamy odpowiednie zaplecze badawcze, które może pomóc w dążeniu do tego celu.
- Konieczna jest detrminacja, odpowiedzialność i współpraca. To zapewni skuteczny rozwój naszego regionu – wskazał. Na koniec podziękował górnikom z SRK, którzy pełnią szczególną rolę.
- Każdego dnia zjeżdżacie do kopalń ze świadomością, że uczestniczycie w tym ostatnim etapie życia zakładu. To z pewnością wewnętrznie jest bardzo trudne. Dlatego podwójnie dziękuję wszystkim zaangażowanym w te procesy. Dziękuje w imieniu swoim i wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina – powiedział.
W czasie akademii wręczono stopnie górnicze oraz odznaczenia resortowe. Zostały one przyznane pracownikom SRK przez ministra energii. W gronie uhonorowanych znalazł się m.in. wiceprezes spółki Stanisław Konsek, który otrzymał stopień generalnego dyrektora górniczego I stopnia. Z górnictwem jest związany zawodowo od 33 lat.
Nagrodę otrzymała także pompownia stacjonarna Siemianowice należąca do CZOK. Nadzór górniczy uhonorował ją tytułem „Bezpieczny oddział”. Nagrodę odebrał nadsztygar Krzysztof Kraska.
Akademię zakończyła część artystyczna, w której wystąpili artyści z Opery Śląskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.