Kontynuacja ograniczania zmian klimatycznych i podział obciążeń gospodarczych w ramach UE w związku z osiąganiem neutralności klimatycznej były głównymi tematami wtorkowych, 26 listopada, rozmów ministra klimatu Michała Kurtyki z delegacją rządu Francji.
Francuską delegacją kierowała Sekretarz Generalna ds. Europejskich Sandrine Gaudin.
Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu, minister Kurtyka podkreślił podczas spotkania, że wraz ze wzrostem ambicji klimatycznych wzrośnie również skala koniecznych do przeprowadzenia inwestycji. Będzie to wymagało zaangażowania coraz większego kapitału ze źródeł publicznych, szczególnie po stronie europejskich instytucji.
- Obecnie nie ma jednakowej recepty na neutralność klimatyczną dla wszystkich państw członkowskich. Ze względu na różne uwarunkowania gospodarcze, społeczne czy nawet zasoby naturalne, każde państw będzie musiało znaleźć optymalną dla siebie ścieżkę - powiedział minister Kurtyka. Podkreślał też, że niezbędne jest obecnie wdrożenie całości polityki klimatycznej, a nie tylko samego Porozumienia paryskiego na szczeblu UE.
Minister klimatu zaznaczył również, że "wszystkie procesy dochodzenia do neutralności klimatycznej muszą odbywać się w sposób bezpieczny dla obywateli, gospodarki i państwa".
13 grudnia Rada Europejska zajmie się długofalową unijną strategią klimatyczną, w tym pomysłem neutralności klimatycznej do 2050 r.
Jak podało Ministerstwo Klimatu, w trakcie polsko-francuskiego spotkania poruszona została również kwestia szczytu klimatycznego COP25, który już w grudniu odbędzie się w Madrycie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.