Do końca tygodnia złoty może osłabić się w okolice 4,31 za euro - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych SPW mogą w najbliższych dniach kontynuować trend spadkowy, jednak w tempie wolniejszym niż podczas wtorkowej sesji.
- W ostatnich kilku dniach kurs EUR/PLN zbliżył się do poziomu 4,30 przy ograniczonych dziennych wahaniach. Osłabienie złotego nastąpiło pomimo tego, że zarówno za Oceanem jak i w Europie indeksy giełdowe rosną. Może to wynikać z tego, że w październiku złoty był najmocniejszy wśród walut rynków Emerging Markets i w listopadzie nastąpiła realizacja zysków. Do końca tygodnia złoty może osłabić się do euro w okolice 4,31-4,32 i dopiero w grudniu miałby szanse na odrobienie strat - powiedział PAP Biznes analityk Santander Banku Marcin Sulewski.
Dodał, że na przestrzeni ostatnich 20 lat złoty osłabiał się w grudniu tylko 5 razy.
W trakcie wtorkowych notowań rentowności krajowych SPW spadły i w przypadku papierów 10-letnich poszły w dół o 6 pb.
- We wtorek rentowności na rynkach bazowych i w kraju spadają. W szerszym ujęciu od września rentowności obligacji 5 i 10-letnich poruszają się w trendzie bocznym. W najbliższym czasie dochodowość krajowych 10-latek może lekko pogłębić spadek do poziomu 1,95 proc. - powiedział Sulewski.
Jego zdaniem istnieje scenariusz, w którym, w przypadku ogłoszenia pozytywnych informacji o porozumieniu w wojnie handlowej, rentowności na rynkach bazowych, a w ślad za nimi również w kraju, mogłyby spaść o kilka punktów bazowych. Byłoby to sprzeczne z pierwszą intuicją, jednak Sulewski ocenia, że byłoby to wynikiem wysokich wycen na rynkach kapitałowych, które na fali euforii uwzględniają już potencjalne pozytywne informacje. Zrealizowanie zysków na rynku akcji w momencie materializacji informacji, przełożyłoby się na rynek długu.
Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 1,736 proc., a niemieckich -0,373 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.