KGHM Polska Miedź wprowadza elektroniczny obieg dokumentów. Korzyści z projektu są imponujące: rocznie 3,5 t mniej dokumentów papierowych oraz sięgające miliona zł oszczędności - poinformowąło portal netTG.pl biuro prasowe spółki.
– Szacujemy, że rokrocznie uratujemy do 3 hektarów lasów, które w przeciwnym razie byłyby przeznaczone na produkcję papieru wykorzystywanego przez nasze oddziały. Digitalizacja zwiększa efektywność pracy, zmniejsza koszty i wpływa korzystnie na środowisko. To filary strategii KGHM – podkreślił Ireneusz Jazownik, dyrektor naczelny Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji (COPI) KGHM Polska Miedź.
Jak wyliczono, od początku 2019 r. w całym KGHM zużyto łącznie 3,5 t dokumentów papierowych. Przy założeniu sporządzenia jednego dokumentu w minutę kosztowało to 229 tys. minut czasu pracy, której wartość specjaliści wycenili na ponad 1 mln złotych.
Wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów pod hasłem eRW – zakłada zmianę tej statystyki. Będzie oszczędniej i proekologicznie.
- Wdrożenie eRW to ostatni etap digitalizacji procesu realizacji zamówień. Zastąpimy papierowe dowody księgowe (RW) dokumentem elektronicznym (eRW). Wszystkie operacje związane z zamówieniami, odnawianiem stanów naszych zasobów będą odnosić się do aktualnego stanu w magazynach – wyjaśnił Mariusz Drozdowski, dyrektor Departamentu Zarządzania Łańcuchem Dostaw w KGHM.
Wprowadzenie projektu poprzedziły warsztaty dla przedstawicieli dziewięciu Oddziałów KGHM. Zapoznano ich z całym procesem elektronicznego obiegu dokumentów eRW i przeprowadzono ćwiczenia testując i udowadniając w praktyce zalety nowego systemu.
- Teraz pracownicy począwszy od etapu zarezerwowania, przygotowania i zaksięgowania towaru na magazynie skupią się na procesach typowo fizycznych, a wszystkie aktywności dotyczące pobrania i rezerwacji zrobi za nich system – podkreślił Drozdowski.
Korzyści wejścia w życie zasad eRW to uwolnienie czasu pracy uczestników procesu, którzy poświęcali godziny pracy na zatwierdzanie dokumentów papierowych. To także wzrost efektywności finansowo-procesowej oraz sukces proekologiczny.
KGHM od 2019 r. wdraża nową strategię, która wśród określonych w dokumencie głównych kierunków zakłada nacisk na ekologiczność produkcji, wprowadzenie założeń gospodarki obiegu zamkniętego i elektromobilność. W ramach kierunku e-przemysł zakładana jest systematyczna digitalizacja procesów i wprowadzenie spółki w czwartą rewolucję przemysłową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.