Dziś i jutro polskiego węgla – tym panelem rozpoczęła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym konferencja Górnictwo 2019. Omawiano podczas niego aktualny stan sektora, przyszłość górnictwa. Rozmawiano o imporcie jako konieczności. Analizowano sytuację na świecie i politykę dekarbonizacyjną Unii Europejskiej.
W panelu wzięli udział Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych, Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Handlowo Przemysłowej, Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Heryszek, prezes Węglokoksu, Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej NSZZ Solidarność, prof. Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes PGE GiEK, Herbert Leopold Gabryś, b. wiceminister przemysłu i handlu.
Adam Gawęda podkreślał, że w nowym rządzie górnictwo nie zostanie zepchnięte na margines, w mniej ważną przestrzeń. Nowy resort zajmuje się sprawami całego górnictwa wraz z zapleczem badawczym.
- Filar klimatyczno-energetyczny dzisiaj w rządzie ma bardzo ważną przestrzeń, bo będzie istotnym elementem w negocjacjach z trudnymi partnerami unijnymi. Przestrzeń energetyki jest bardzo ważna, ale by tak było, obszar negocjacyjny musi być na najwyższym poziomie - tłumaczył wiceszef nowego resortu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.