Wystawa pt. Duch natury i inne bajki organizowana jest w Muzeum Śląskim w Katowicach z okazji 20-lecia kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING. Prezentowane na niej prace pochodzą z tej właśnie wyjątkowej kolekcji polskiej sztuki współczesnej. To ostatnia już w tym roku tak duża wystawa czasowa w tej placówce.
Jak informuje Paweł Doś, rzecznik muzeum, za kanwę wystawy posłużyła książka Jana Potockiego pt. Rękopis znaleziony w Saragossie. Ta powstała na przełomie XVIII i XIX wieku powieść łotrzykowska stanowiła lustro, w którym przeglądało się ówczesne społeczeństwo, dostrzegając przerysowany obraz swej epoki. Potocki przydał powieści strukturę szkatułkową, w której fabuła przechodzi z jednej opowieści w drugą. Kurator wystawy, Marek Pokorný, czyni podobnie, łącząc w oryginalną całość prace, które stanowią autonomiczne opowieści.
Tematem, który niczym echo odzywa się w prezentowanych dziełach, jest natura. Stąd zaczerpnięty został tytuł wystawy, na której odnaleźć można także odniesienia do dziedzictwa filozofii przyrody, a także do trapiących nas obecnie problemów ekologicznych i klimatycznych. Zaakcentowana zostaje także kwestia odpowiedzialności każdego z nas za kondycję środowiska naturalnego, a także ukazana analogia pomiędzy rwaną narracją powieści Potockiego a trudnym poszukiwaniem prawdy w dzisiejszym świecie niejednoznaczności.
Wernisaż odbędzie się w piątek, 22 listopada, o godz. 18.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.