Dotychczasowa minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz, rodowita krakowianka i posłanka z Poznania kandydatem na szefa resortu rozwoju. Jej dewiza to stały dialog i współpraca z przedsiębiorcami.
Jadwiga Emilewicz pełni funkcję minister przedsiębiorczości i technologii od 9 stycznia 2018 r., gdy stanęła na czele nowo powołanego resortu w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wcześniej - od 27 listopada 2015 roku - była wiceministrem w resorcie rozwoju, gdzie odpowiadała m.in. za innowacyjność.
Jako szefowa MPiT wielokrotnie podkreślała ogromne znaczenie przedsiębiorców dla gospodarki i państwa. A także konieczność objęcia biznesu należytą troską i uwagą. Jej dewizą stał się dialog i współpraca z przedsiębiorcami. Obejmując resort deklarowała w wywiadzie dla PAP: "Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii jest powołane dla przedsiębiorców, a zatem dla tych, którzy w Polsce pracują najwięcej, najwięcej płacą do budżetu państwa i zatrudniają najwięcej Polaków".
"Naszym celem jest to, by nasza gospodarka stała się - tak jak chce premier Morawiecki i co zostało zapisane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - mniej imitacyjna, a bardziej innowacyjna" - podkreślała.
Publicznie wśród celów MPiT wskazywała tworzenie dobrej jakości prawa oraz wprowadzanie realnych ułatwień, oszczędności i przywilejów dla biznesu, zwłaszcza mikro, małego i średniego. Jak mówiła, jej priorytety to kontynuacja ofensywy legislacyjnej na rzecz i w interesie przedsiębiorców. W dorobku jej resortu znalazły się m.in.: Konstytucja Biznesu, pakiet 100 zmian dla firm, w tym chwalona ustawa o zarządzie sukcesyjnym, Mały ZUS, Pakiet MŚP, ustawa o Polskiej Strefie Inwestycji, ustawa o rekompensatach dla przemysłów energochłonnych, Pakiet Przyjazne Prawo, ustawa przeciwdziałająca zatorom płatniczym, ustawa w Prostej Spółce Akcyjnej czy nowe Prawo Zamówień Publicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.