Jedenaście statuetek Czarnego Diamentu w piątek, 8 listopada, zostało wręczonych laureatom konkursu organizowanego przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Nie były to jednak jedyne wyróżnienia, o których poinformowano na scenie Teatru Ziemi Rybnickiej. Przyznano bowiem także honorowy stopień górniczy. Otrzymał go poseł chorwackiego Zgromadzenia Narodowego Tulio Demetlika - były górnik oraz były burmistrz miasta Labin.
W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, biznesu, instytucji państwowych, a także reprezentanci służb mundurowych. Przybyłych gości przywitali prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz prezes IPHROP Andrzej Żylak. Po przywitaniu odczytano protokół z posiedzenia kapituły nagrody Czarny Diament 2019. Listę laureatów przedstawił przewodniczący kapituły Tadeusz Donocik, który jest honorowym prezesem Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Wśród spółek nagrodzonych statuetką Czarnego Diamentu nie zabrakło tych działających w sektorze górniczym, takich jak: Grupa Carbon Sp. z o.o. z Łęcznej, Machine Tools International Sp. z o.o. z Rybnika oraz Patentus SA z Pszczyny. Ponadto nagrodami zostali uhonorowane takie firmy jak: Bruk Sp. z o.o. z Czyżowic, Rafako SA z Raciborza oraz Rodlew Jerzy Rojek z Rybnika.
W imieniu nagrodzonych firm kapitule konkursu podziękował Jacek Balcer, dyrektor komunikacji korporacyjnej oraz rzecznik prasowy Grupy PBG, do której należy raciborskie Rafako.
Kolejnym punktem wieczoru było wręczenie nagród specjalnych Czarny Diament. Laureatami zostali: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z okazji jubileuszu 90-lecia, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku z okazji jubileuszu 85-lecia, Tulio Demetlika - poseł chorwackiego Zgromadzenia Narodowego, Prof. Andrzej Gamian - kierownik Katedry i Zakładu Biochemii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz prof. Krzysztof Wodarski - dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w latach 2016-2019.
Nagrodę Tulio Demetlikowi wręczył wiceminister energii Adam Gawęda. Zanim to nastąpiło Andrzej Żyalk wygłosił laudację, w której przedstawił dokonania zagranicznego laureata. Tulio Demetlik przez lata pracował w największej chorwackiej kopalni Labin. Tam piął się po szczeblach kariery. Był w gronie ostatnich pracowników kopalni, którą zamknięto w 1999 r. Zadbał o ochronę górniczego dziedzictwa, a jako burmistrz miasta Labin po zamknięciu kopalni musiał zmierzyć się z problemami bezrobocia i nakreślenia nowej strategii dla miasta. Obecnie jest posłem chorwackiego Zgromadzenia Narodowego. Tulio Demetlik w czasie gali dowiedział się także o przyznaniu mu jeszcze jednego wyróżnienia.
- Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wydarzeniu, w czasie którego łączymy innowacyjny, nowoczesny i dbający o środowisko biznes z kulturą najwyższego pułapu. Jeśli państwo pozwolą - a wydaje mi się, że mam do tego prawo - to zdradzę pewną tajemnicę. Od prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego i prezesa Wyższego Urzędu Górniczego wpłynął na moje ręce wniosek o przyznanie tytułu generalnego honorowego dyrektora górniczego dla Tulio Demetlika. Dziś podpisałem ten wniosek i serdecznie gratuluję – obwieścił wiceminister energii Adam Gawęda.
W czasie gali podpisano także list intencyjny dotyczący współpracy Rybnika i Labin. Podpisy pod nim złożyli włodarze obu miast Piotr Kuczera i Valter Glavičić.
Uroczystość zakończył koncert solistów i orkiestry symfonicznej z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.