Adam Gorszanów został wiceprezesem Węglokoksu ds. grupy kapitałowej - podała w piątkowym komunikacie spółka. W przeszłości Gorszanów był m.in. prezesem Grupy CZH.
Jak poinformował w przesłanym PAP komunikacie rzecznik Węglokoksu Paweł Cyz, rada nadzorcza spółki ogłosiła wyniki postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko jej wiceprezesa ds. grupy kapitałowej: stanowisko to objął w piątek Gorszanów.
Węglokoks tworzy grupę kapitałową, skupiającą spółki z branży górniczej, hutniczej, energetycznej i logistycznej. Firma jest m.in. największym akcjonariuszem Polskiej Grupy Górniczej - największego krajowego producenta węgla kamiennego. W ub. roku przychody grupy sięgnęły 2,6 mld zł, a wskaźnik EBITDA osiągnął wartość 101 mln zł.
W ub. roku Węglokoks wyeksportował 1,3 mln ton węgla, 1,6 mln ton sprzedał w kraju, a 1 mln ton zaimportował oraz sprzedał w ramach tradingu - łącznie obrót węglem wyniósł ok. 3,9 mln ton. Należąca do grupy Węglokoksu spółka Węglokoks Kraj, do której należy kopalnia Bobrek-Piekary, wyprodukowała w minionym roku 2,5 mln ton węgla.
W ostatnich miesiącach Węglokoks utworzył konsorcjum z należącą do jego grupy kapitałowej Hutą Pokój w Rudzie Śląskiej - umowa ma zapewnić utrzymanie produkcji w hucie i sprzedaż jej wyrobów. Ostatnio Węglokoks badał też należącą do Tauronu Wydobycie kopalnię Janina - pod kątem ew. przejęcia kopalni.
Jak przekazał w komunikacie Węglokoks, Adam Gorszanów to absolwent Uniwersytetu Śląskiego oraz studiów podyplomowych, w tym MBA z zakresu zarządzania i finansów przedsiębiorstw. Ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w pracy w organach firm, instytucji publicznych oraz organizacji gospodarczych.
Nowy wiceperezes Węglokoksu przez większość życia zawodowego był związany z obszarem dystrybucji w sektorze krajowego górnictwa węgla kamiennego. Utworzył oraz kierował w latach 2012-2017 Izbą Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla. Uczestniczył w procesach związanych z transformacją społeczno-gospodarczą i rozwojem woj. śląskiego.
W latach 2016-2018 był prezesem Grupy Kapitałowej CZH SA (wcześniej Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa S.A.), skupiającej szereg przedsiębiorstw, w tym podmiotów związanych z dystrybucją i przetwórstwem hutniczym. Następnie zajmował się komercjalizacją prac i współpracą z przemysłem w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.