W poniedziałek, 4 listopada, odbyła się konferencja Światowego Towarzystwa Węglowego (World Coal Association) pt. Węgiel w XXI wieku: Szanse i Rozwiązania (21st Century Coal: Opportunities and Solutions). Jedniodniowa debata była przglądem najnowszych trendów w górnictwie węglowym Europy, ostatnich osiągnięć technologicznych i innowacji służących zmniejszaniu emisji sektora wydobywczego i energetyki węglowej.
Światowe Towarzystwo Węglowe skupia przedstawicieli największych firm górniczych i okołogórniczych, przedstawiciele regionów górniczych oraz krajowe stowarzyszenia producentów węgla z całego świata. Jedniodniowa konfrencja odbyła się w katowickim hotelu Courtyard by Marriott. Podczas konferencji odczytao list Adam Gawędy, sekretarza stanu w Ministerstwie Energii.
„Tematyka konferencji wpisuje się w działania podejmowane przez Ministerstwo Energii w odniesieniu do sektora górniczego. Polska opiera swoje bezpieczeństwo energetyczne na węglu - zarówno kamiennym, jak i brunatnym. Przyjęty przez rząd program dla sektora górnictwa węgla kamiennego zakłada utrzymanie stabilnego poziomu wydobycia i zużycia węgla w perspektywie do 2030 r. Udział masowy węgla w polskim miksie energetycznym pozostanie na podobnym poziomie, jednak udział procentowy zmniejszy się. Wynika to z faktu, że zwiększone zapotrzebowanie na energię pokrywane będzie przez inne niż węgiel źródła. Przyszłość górnictwa to przede wszystkim ciągła praca nad poprawą wydajności, zwiększeniem zdolności produkcyjnych, bazy zasobowej, informatyzacją procesu wydobywczego, digitalizacją, wprowadzeniem szeroko pojętych rozwiązań innowacyjnych" - napisał Gawęda.
Michelle Manook, dyrektor generalna World Coal Association zwróciła uwagę, że węgiel nie zostanie szybko wyeliminowany z globalnego miksu energetycznego i długo jeszcze pozostanie stabilnym składnikiem systemów generacji energii na świecie. Za krytycznie ważny uznała rozwój technologii wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS), bez których – zgodnie z opinią specjalistów Międzynarodowej Agencji Energetycznej, niemożliwe będzie osiągnięcie efektów zamierzonych w polityce klimatycznej po Porozumieniu Paryskim 2015 r.
Izabela Domogała, członek zarządu Województwa Śląskiego opowiedziała zagranicznym słuchaczom o wyjątkowej roli przemysłu wydobywczego w regionie, który może pochwalić się m.in. drugim miejscem w kraju pod względem PKB, wysokim poziomem edukacji i insfrastruktury. Województwo wiąże swe oczekiwania z 36 projektami, które zgłoszono do Komisji Europejskiej w ramach programu wsparcia dla 40 regionów górniczych UE.
Doświadczenia i zaangażowanie USA we współpracy m.in. z Polską, Norwegią, Japonią w technologiach CTW (Czystych Technologiach Węglowych), jak zgazowanie czy wychwyt i zużycie CO2 oipsał Lou Hrkman z Biura Paliw Kopalnych Departamentu Energii USA.
– Dzięki rozwojowi Czystych Technologii Węglowych, właśnie węgiel może stać się pierwszym na świecie paliwem, z którego emisje ograniczone zostaną do zera lub niemal do zera – mówił przedstawiciel administracji prezydenta USA, dodając, że w Europie Amerykanie dostrzegają pilną potrzebę działań edukacyjnych w walce z fałszywymi wiadomościami i czarną propagandą, rozsiewanymi przez niektóre z europejskich organizacji pozarządowych, o rzekomych niebezpieczeństwach i zagrożeniach ze strony technologii CCUS, które z powodzeniem wdrażane są obecnie w USA.
Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej oraz prezydent Euracoal, podkreślił, że obwinianie branży weglowej o najbardziej znaczący wzrost emisji nie znajduje to potwierdzenia w faktach. Przytoczył listę sporządzoną przez Climate Accountability Institute, która zestawia dwudziestu największych emitentów dwutlenku węgla na świecie. Okjazuje się, że 75 proc. stanowią firmy przemysłu gazowego i paliwowego, a tylko 5 firm w tym zestawieniu należy do branży górniczej lub energetycznej.
- Poszczególni członkowie Unii Europejskiej powinni mieć swobodę w określaniu ram i narzędzi zrównoważonej i skutecznej transformacji energetycznej. Transfer pracy z firm górniczych do bardziej rozwiniętych i dojrzalszych branż musi być stabilny i ciągły oraz musi przyczyniać się do rozwoju gospodarczego regionów górniczych, zamiast do ich zubożenia i wykluczenia. W innym przypadku nie będzie można mówić o transformacji, lecz o prymitywnej likwidacji - zaznaczył Rogala.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.