Dziewiętnastowieczny kamieniołom łupku dachówkowego na Bukowej Górze (507 m n.p.m.) w Górach Opawskich nie zostanie na razie objęty ochroną. Nie pojawią się tam także barierki zabezpieczające nad dziesięciometrową przepaścią, obok której prowadzi szlak turystyczny.
- Barierka daje złudne poczucie bezpieczeństwa - mówi Elżbieta Pigulska, kierownik oddziału Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych w Pokrzywnej. - Do tego całkowicie zepsułaby widok.
Kamieniołom Piekiełko znajduje się powyżej Jarnołtówka. Znaleźć go można na wschód od szczytu Bukowej Góry, poniżej Gwarkowych Skał, przy rozstajach szlaku żółtego i niebieskiego. Eksploatację górniczą prowadzono w nim w drugiej połowie XIX w. Powstało tam niewielkie wyrobisko szczelinowe o długości około 25 m i wysokości do 10 m. Nad krawędzią urwiska prowadzi żółty szlak z Jarnołtówka do Pokrzywnej.
- Już wiele lat temu wnioskowaliśmy o objęcie tego miejsca ochroną jako stanowisko dokumentacyjne przyrody - dodaje Elżbieta Pigulska. - Tak się jednak nie stało. Jest to teren nadleśnictwa. Ten, kto zarządza takim chronionym terenem, byłby zobligowany do przeprowadzania zabiegów ochronnych. Z naszych obserwacji wynika, że specjalnego zagrożenia tam nie ma. Ruch turystyczny nie zagraża temu miejscu.
Na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie znajduje się sporo pamiątek dawnego górnictwa, głębinowego, jak i odkrywkowego. W Głuchołazach są to relikty sztolni i szybów po wydobyciu złota. W masywie Biskupiej Kopy i Olszaka koło Jarnołtówka i Pokrzywnej spotkać można całkiem liczne pozostałości po eksploatacji odkrywkowej łupku. Poza Piekiełkiem, najbardziej znane byłe kamieniołomy to m. in. Żabie Oczko i Morskie Oczko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dlugo nie trzeba bylo czekac- 3 listopada 2019 turysta spadl ze skaly w ' PIEKIELKU' kto wezmie teraz odpowiedzialnosc!?