W Skawinie rośnie liczba chorych z nowotworami i schorzeniami układu krążenia. Przypadków raka jest już więcej niż średnia w Polsce - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie tamtejszego samorządu przez epidemiologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla nie pozostawia na tym raporcie suchej nitki. Podważa jego wiarygodność i wytyka błędy. Czy słusznie?
Autorki analizy - dr hab. Agnieszka Pac oraz dr Elżbieta Sochacka-Tatara - podkreślają, że raport nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o wpływ zanieczyszczonego środowiska na stan zdrowia mieszkańców gminy. „Analizując dane, należy pamiętać o stosunkowo małej populacji, na podstawie której obliczane są poszczególne wskaźniki wykorzystane w opracowaniu. Duże różnice pomiędzy poszczególnymi latami, w przypadku chorób o niezbyt dużej częstości występowania, w dużej mierze wynikają z niewielkiej liczby osób zameldowanych na terenach przemysłowych, stąd nawet pojedynczy przypadek odnotowany na tym terenie powoduje wysoki wzrost wartości wyliczanych współczynników” - czytamy w raporcie.
Jak informuje Marcin Kozielski, rzecznik Skawiny, raport wskazuje na pewne niekorzystne trendy zachodzące w częstotliwości korzystania z różnych świadczeń służby zdrowia w oparciu o analizę wtórnych danych statystycznych.
- Z tego też względu, powyższe obserwacje wymagają pogłębionej analizy przyczyn takiego stanu rzeczy, która nie jest możliwa na podstawie danych wykorzystanych w tym raporcie – podaje biuro burmistrza Skawiny.
Raport obejmuje lata 2008-2018. Wynika z niego, że najczęstszą przyczyną zgonów w Skawinie są choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby układu oddechowego i trawiennego. Liczba zgonów spowodowanych dwoma pierwszymi na przestrzeni ostatnich 10 lat gwałtownie wzrosła. W 2008 r. choroby układu krążenia odpowiadały za 45,3 proc. przypadków śmierci, w 2018 r. już za 53,6 proc. Odsetek chorych, których zabił nowotwór, zwiększył się z 23,7 proc. do 33 proc.
Autorzy raportu podkreślają, że wzrost liczby zgonów i wykrytych przypadków zachorowań na nowotwory czy choroby układu krążenia ma związek ze starzeniem się społeczeństwa, lepszym dostępem do opieki lekarzy i większą skutecznością diagnostyki. Raport nie daje więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na zdrowie mieszkańców gminy. W Skawinie przemysł jest mocno rozwinięty. Jednym z największych zakładów jest spalająca węgiel kamienny Elektrownia Skawina. Raport pośrednio uderza więc także w tego giganta. Napisała o nim większość znaczących polskich mediów. W działaniach promocyjnych wykorzystał go też Skawiński Alarm Smogowy.
W sprawie raportu oświadczenie opublikowała IGSPW i żąda sprostowania nieprawdziwych danych w nim zawartych, w tym zmanipulowanych statystyk przyczyn zgonów w Skawinie w 2016 r. Rzeczywiście, po zsumowaniu cyfr uzyskujemy nie 100, a 106,7 proc. Dodatkowo przytaczane liczby nie są zbieżne z danymi GUS-u.
- Jako Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla nie możemy się zgodzić na powyższe, wykazane manipulacje oraz fałszerstwa i jeszcze raz wnioskujemy o wykonanie odpowiednich sprostowań przez dr hab. Agnieszkę Pac oraz dr Elżbietę Sochacką-Tatarę, Gminę Skawina oraz Skawiński Alarm Smogowy. Nawołujemy również do obiektywizmu i prawdy w publikowaniu wszelkich danych i wyciąganiu wszelkich wniosków w tych jakże ważnych sferach naszego życia – podkreśla Łukasz Horbacz, prezes Izby.
Urząd Gminy w Skawinie opublikował na swojej stronie internetowej nową, poprawioną wersję raportu.
Podpis:
Od 17 października można na stronie internetowej samorządu przeczytać post pt.: „Aktualizacja raportu dotyczącego umieralności i zachorowań mieszkańców Gminy Skawina”.
fot.: arc
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.