Nadchodzi czas, kiedy wspominamy wszystkie bliskie nam osoby, które odeszły. Te listopadowe dni będą szczególnie trudne i pełne bólu dla rodzin 22 pracowników przemysłu wydobywczego, którzy w tym roku stracili życie w wypadkach przy pracy. To będzie pierwszy taki okres zadumy bez męża, ojca, syna, brata czy wnuka. Czas smutku, żalu, a przede wszystkim tęsknoty.
Niestety ten rok w górnictwie pod względem wypadków śmiertelnych jest najgorszy od dwóch lat. Od stycznia do końca października odnotowano 22 takie zdarzenia (16 w kopalniach węgla, 4 w zakładach wydobywających miedź i 2 na odkrywkach). W całym 2018 r. wypadków śmiertelnych było 21, a rok wcześniej 15.
Pierwszą ofiarą w br. był 33-letni górnik z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit. Na wieczną szychtę odszedł 5 stycznia. Następny wypadek miał miejsce trzy dni później w Zakładzie Górniczym Wiklino III w woj. pomorskim. Zginął w nim 51-letni operator koparki. W styczniu doszło jeszcze do trzech wypadków śmiertelnych. Dwa z nich miały miejsce w kopalniach węgla kamiennego, a jeden w kopalni miedzi.
W lutym życie straciło dwóch pracowników kopalni Murcki-Staszic. Byli to: 37-letni nadsztygar górniczy z oddziału wentylacji i 32-letni sztygar oddziałowy. Marzec i kwiecień przyniosły po jednym wypadku śmiertelnym, a w maju nie odnotowano takich zdarzeń.
Niestety w czerwcu zginęło już pięć osób w pięciu różnych kopalniach. Najtragiczniejszy wypadek w tym roku miał miejsce 1 lipca. Tego dnia na poziomie 720 kopalni Murcki-Staszic doszło do wstrząsu o energii 9x10^6J. W jego wyniku zginęło trzech górników, a sześciu zostało rannych. W tym miesiącu odnotowano jeszcze dwa wypadki śmiertelne. 5 lipca zginął górnik w ZG Polkowice-Sieroszowice, a 30 lipca pracownik firmy zewnętrznej w ZG Janina.
W sierpniu miały miejsce dwa wypadki śmiertelne. Do obu doszło w kopalniach węgla kamiennego. Ostatni wypadek śmiertelny miał miejsce w ruchu Bielszowice kopalni Ruda, gdzie 3 października wystąpił wstrząs o energii 4x10^7J. W jego wyniku życie stracił 39-letni górnik.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.