15 dodatkowych linii oraz bezpłatne przejazdy 1 listopada wprowadza Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM), organizujący komunikację miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Jak poinformował w poniedziałek, 28 października, ZTM, bezpłatne przejazdy będą obowiązywać 1 listopada na wszystkich kursach autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Uruchomionych zostanie 15 dodatkowych linii. Autobusy sześciu z nich - C10, C12, C13, C14, C15 i C16 - będą kursować już ostatniego dnia października. Pojazdy wszystkich piętnastu linii - poza już wymienionymi są to także C1, C3, C4, C5, C6, C7 C8, C9, C11 - będą natomiast kursować w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki.
- Udogodnienia mają zachęcić do pozostawienia własnych samochodów i wybrania podróży komunikacją miejską. Ci, którzy zdecydują się na taki wybór, nie będą musieli się martwić o miejsce parkingowe w pobliżu cmentarza - powiedział rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.
Wszystkie dodatkowe, specjalne linie autobusowe będą oznaczone literą C. Kursować będą w pobliżu cmentarzy w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu, Będzinie, Siemianowicach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Knurowie, Czeladzi i Tychach.
Niektóre regularne linie ZTM od 31 października do 2 listopada będą miały zmienione trasy i będą obsługiwane przez większe pojazdy. W dniu Wszystkich Świętych na zdecydowanej większości linii obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy, a połączenia 4 linii autobusowych (nr 142, 232, 515 i 750) zostaną zawieszone.
Zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej jest dużo, dlatego Zarząd Transportu Metropolitalnego zachęca do tego, aby podróż zaplanować przed wyjściem z domu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej organizatora przewozów w zakładce Rozkład i Komunikaty - Komunikaty. Zainteresowani mogą także zadzwonić na bezpłatną i czynną przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu infolinię (800 16 30 30).
Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednostką organizacyjną Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Działa od 1 stycznia 2018 r. Przesłanką do jego powstania stała się ustawa metropolitalna z 2017 r., która nałożyła na GZM obowiązki organizowania transportu publicznego na swoim terytorium. Zarząd od 1 stycznia 2019 r. zastępuje Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, który funkcjonował na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim przez ponad 27 lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.