Jednym z wiodących tematów aktualnego wydania Górniczej jest dobiegająca końca w czwartek w Bystrej koło Bielska-Białej dwudniowa Akademia BHP Wydawnictwa Górniczego.
Nie mogło być inaczej, skoro temat konferencji dotyczy tak ważkiej sprawy, jaką jest zdrowie górnika. Druga edycja Akademii BHP została zatytułowana „Zawał na dole – jak chronić serce górnika”. Przebieg tego wydarzenia możecie na bieżąco śledzić na naszym portalu.
Na kolejnych stronach tygodnika zasady funkcjonowania innowacyjnego projektu liniowego pomiaru temperatury ociosu w kopalni Murcki-Staszic wyjaśnia główny elektryk Mateusz Budziński.
- Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu odczyt temperatury ociosu prowadzony jest teraz w sposób ciągły, on-line, z dokładnością do kilku setnych stopnia Celsjusza i przekazywany automatycznie na powierzchnię kopalni – tłumaczy jedną z zalet rozwiązania Budziński w artykule zatytułowanym „Ciągle i automatycznie”.
Zaś w ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice trwa eksploatacja ściany XVI w pokładzie 405/1. Ma 1965 m wybiegu, ponad 200 m długości i powyżej 3 m wysokości. Jednej z najtrudniejszych w polskim górnictwie węgla kamiennego.
- Jest ciężko, co tu kryć. To jedna z najtrudniejszych ścian, które fedrowałem. Narzekanie jednak na nic się zda – mówi Marcin Wiktor, sztygar zmianowy. - Pracować trzeba rytmicznie i dokładnie, tak aby wykonać swoje zadanie i przekazać pałeczkę kolejnej zmianie. To jest taka górnicza sztafeta, w której wszystkie tryby muszą się zazębiać.
W czwartek w Górniczej będzie można również przeczytać o tym, że rewitalizacja terenów po likwidowanych kopalniach stwarza wiele problemów do rozwiązania przez Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Wymaga współpracy szeregu instytucji, aby mogła przynieść pożądane efekty. Traktuje o tym artykuł „Rewitalizacja to wyzwanie”.
Przypominamy również w artykule „To był koniec sosnowieckiej kopalni” historię zlikwidowanego 20 lat temu zakładu wydobywczego Niwka-Modrzejów. Dziś na części dawnego pokopalnianego terenu działa Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny, będący przykładem rewitalizacji.
Najnowsza Górnicza już w czwartek, 24 października.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.