Trzeba będzie znowelizować budżet na przyszły rok - ocenił w poniedziałek, 21 października, wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.
- Będzie to decyzja podjęta przez przyszły rząd i przyszły parlament - dodał.
- W mojej ocenie budżet (na 2020 rok) trzeba będzie znowelizować, bo jeżeli zrezygnujemy z likwidacji 30-krotności - a to jest postulat Porozumienia - to faktycznie w budżecie braknie 5 mld (zł - PAP) w tym projekcie budżetu - i wtedy będzie pytanie, czy jednak dalej dążymy do zrównoważenia budżetu, a wtedy trzeba gdzieś zwiększyć przychody, albo gdzieś obciąć wydatki. Czy też odstępujemy od tego i decydujemy się na niewielki deficyt, który i tak byłby wielkim sukcesem polskiego państwa - powiedział w Radiu Zet wicepremier.
Jak zaznaczył, "będzie to decyzja podjęta przez przyszły rząd i przyszły parlament".
Gowin w ubiegłym tygodniu pytany był o to, jakie ma refleksje po wyborach.
- Pewne rzeczy przewidywałem przed wyborami np. że odwrócą się od nas przedsiębiorcy, masowo odwróci się od nas klasa średnia zaniepokojona informacjami, że zamierzamy zlikwidować tzw. 30-krotność - mówił Gowin.
Zgodnie z projektem budżetu na 2020 r. dochody i wydatki wyniosą po 429,5 mld zł, co oznacza, że w przyszłym roku w kasie państwa nie będzie deficytu. Projekt zakłada m.in. zniesienie limitu 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, dotyczącego składek na ZUS. Chodzi o limit dochodów, po przekroczeniu którego przestaje się płacić składki na ZUS. Zmiana ta oznacza dodatkowe dochody w kwocie 5,1 mld zł netto.
- Uważam, że pewne rozwiązania były błędne i uważam, że teraz nastąpi korekta np. ws. 30-krotności - dodał wówczas.
Gowin w poniedziałkowej rozmowie w radiu Zet pytany był także o tzw. mały ZUS.
- Dla mnie to rozwiązanie powinno mieć charakter trwały. O szczegółach możemy dyskutować, natomiast koncepcję małego ZUS wprowadziło do programu Zjednoczonej Prawicy właśnie Porozumienie. Jeżeli chodzi o konkretny projekt ustawy, zajmie się nim przyszły rząd, zajmie się nim przyszły parlament - powiedział.
Gowin przekazał, że każda forma ograniczenia podatków może liczyć na jego akceptację.
- To jest też taki moment w ramach Zjednoczonej Prawicy, kiedy powinniśmy akcentować, nie to co nas różni, ale to co nas łączy - wskazał.
W ubiegłym tygodniu, na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy dotyczący wprowadzenia tzw. małego ZUS-u dla firm - liczonego od dochodów; trafił on tym samym do konsultacji społecznych. Projekt zmian w obecnie obowiązujących przepisach dotyczących małego ZUS-u, został przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. To tzw. Mały ZUS plus.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ten fakt, od początku ogłoszenia przez premiera-fantastę, t zw budżetu zrównoważonego, był oczywisty dla tych, którzy posiadają choćby minimalne pojęcie o ekonomii i zarządzaniu finansami!