Regulacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nie są dane raz na zawsze. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje szereg działań systemowych w zakresie bhp. Regularnie prowadzone są chociażby badania dotyczące nowych zagrożeń na stanowiskach pracy. Szczególną rolę odgrywa Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.
- Świat się zmienia, a wraz z nim zmieniają się warunki pracy. Pojawiają się nowe technologie, które wymuszają konieczność prowadzenia badań nad oddziaływaniem nowych czynników występujących podczas procesów pracy. W celu realizacji tych zadań od wielu lat prowadzony jest w Polsce program wieloletni „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, w którym uwzględniony jest także sektor górniczy – podkreśla Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Ten program zakłada wykorzystanie nowoczesnych technologii i rozwiązań innowacyjnych na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Powinno to przyczynić się do znaczącego ograniczenia liczby osób narażonych na działanie czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych, a w konsekwencji ograniczyć liczbę wypadków przy pracy i chorób zawodowych, które także prowadzą do strat ekonomicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.