PBS przepytał mieszkańców Krokowej, Gniewina i Choczewa o to czy popierają budowę elektrowni atomowej na swoim terenie. Dwie trzecie respondentów uważa, że w Polsce powinna powstać jądrówka. Poparcie dla tej inwestycji jest wyższe u osób młodszych oraz lepiej wykształconych.
Skala poparcia nie zmieniła się od czasów poprzedniego badania w 2017 r., ubyło za to zdecydowanych przeciwników budowy, przeszli do grupy umiarkowanych przeciwników. Obecnie niespełna 10 proc. respondentów zdecydowanie sprzeciwia się budowie.
Co druga osoba biorąca udział w badaniu słyszała o Programie Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych. Znajomość programu spada wraz z ich poziomem wykształcenia. Za dodatkowe pieniądze chcieliby m.in. rozbudowy infrastruktury (drogi, chodniki, oświetlenie, kanalizacja), wsparcia edukacji, tworzenia nowych miejsc pracy, wsparcia lokalnych przedsiębiorców.
Zdaniem respondentów na budowie atomówki skorzystają głównie politycy, firmy produkujące energię, firmy zaangażowane w inwestycję, gmina i mieszkańcy terenów, na których powstanie, lokalny biznes i usługi, całe społeczeństwo polskie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kwestionuję wyniki tych badań robionych pod tezę poparcia dla 'atomu'. Pisałem o tym na blogu administracjabezretuszu. Były Główny Geolog Kraju.