Wolniejszy wzrost cen we wrześniu (wobec 2,9 proc. rok do roku w sierpniu), to efekt wygaszania sezonowego wzrostu cen żywności, szczególnie warzyw - oceniło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzy do danych GUS o inflacji we wrześniu.
Według szacunków GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2019 roku pozostały na poziomie z sierpnia w ujęciu miesiąc do miesiąca. W ujęciu miesięcznym niższe były zarówno ceny owoców jak i warzyw. W porównaniu z wrześniem 2018 roku ceny wzrosły o 2,6 proc. Dane te są zbliżone do oczekiwań MPiT formułowanych przed miesiącem i szybkiego szacunku GUS z 1 października br.
Wolniejszy wzrost cen we wrześniu (wobec 2,9 proc. rok do roku w sierpniu), to efekt wygaszania sezonowego wzrostu cen żywności, szczególnie warzyw. W efekcie - podkreśla resort - obserwowaliśmy znacznie wolniejszy roczny przyrost cen żywności: 6,8 proc. wobec 7,8 proc., licząc rok do roku.
We wrześniu, w ujęciu miesięcznym, największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny odzieży i obuwia (o 2,6 proc.) i mieszkania (o 0,2 proc.), a także niższe ceny transportu (o 2,6 proc.) wynikające ze spadku cen paliw (o 1,9 proc.).
W ocenie MPiT w październiku 2019 roku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosną miesiąc do miesiąca o 0,2 proc. Największy wpływ na zmianę wskaźnika będzie miał sezonowy wzrost cen odzieży i obuwia, cen żywności oraz cen w edukacji, przy spadku cen w transporcie. W ujęciu rocznym ceny dóbr i usług konsumpcyjnych zwiększą się w październiku o 2,5 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.