Na Politechnice Śląskiej zabrzmiało 2 października br. uroczyste Gaudeamus. Wydarzenie to zainicjowało jednocześnie obchody jubileuszu 75-lecia uczelni. W roku akademickim 2019/2020 na pierwszym roku rozpoczęło kształcenie ponad 6,4 tys. studentów.
Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk w swoim wystąpieniu w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki podkreślił, że uczelnia jest dobrze przygotowana do realizacji zadań związanych z pełnym wdrażaniem „Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”.
- Miniony rok był dobry dla Politechniki Śląskiej. Potwierdzają to wyniki parametryzacji oraz osiągnięcia naszych naukowców i studentów. Prężnie działające koła naukowe zdobywały międzynarodowe sukcesy, a wyniki oceny jakości pracy badawczej systematycznie umacniają pozycję Politechniki w globalnych rankingach. W 75. roku istnienia naszej uczelni nowa ustawa znacząco zmienia naszą rzeczywistość. Jednak wszystkim przeobrażeniom dokonującym się na uczelni przyświeca ten sam cel, wytworzenie jak najlepszych warunków do intensywnego rozwoju, a także rozwoju gospodarki i społeczności lokalnej - przyznał rektor.
Dodał, że Politechnika Śląska znalazła się już w elitarnym gronie 20 polskich szkół wyższych aspirujących do statusu uczelni badawczych. Warto zatem przypomnieć, że w czerwcu br. rektor Politechniki Śląskiej ustanowił sześć priorytetowych obszarów badawczych. Są nimi: onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna, sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych, materiały przyszłości, inteligentne miasta, mobilność przyszłości, automatyzacja procesów i Przemysł 4.0, ochrona klimatu i środowiska oraz nowoczesna energetyka.
- Chcemy, aby Politechnika Śląska postrzegana była jako uczelnia badawcza, będąca stałym partnerem prac badawczo-rozwojowych, zarówno dla naszego regionu jak i całego otoczenia gospodarczego – podkreślił prof. Arkadiusz Mężyk.
Podczas inauguracji roku akademickiego głos zabrała także Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Przeczytała ona przesłanie premiera Mateusza Morawieckiego, który ze względu na śmierć ojca, Kornela Morawickiego, musiał odwołać swoją wizytę w Gliwicach.
W swym liście premier podkreślił ogromne znaczenie kształcenia w specjalnościach przyszłości, m.in. biotechnologii i informatyce. Wskazał również na wyzwania, które stawia energetyka.
- Transformacja energetyczna nie musi być obciążeniem, może być także źródłem rozwoju gospodarki, tworząc nowe technologie i nowe gałęzie przemysłu. Dokonanie tej transformacji energetycznej, przy jednoczesnej budowie nowoczesnych sektorów gospodarki, w tym tutaj, na Śląsku, jest jednym z celów mojego rządu. Śląsk może być nie tylko beneficjentem, ale również globalnym liderem rewolucji gospodarczej. Polski skok technologiczny będzie niemożliwy bez Śląska, a sprawiedliwa transformacji bez twardej walki o śląskie interesy w Brukseli – podkreślił premier.
Warto również wspomnieć, że w Politechnice Śląskiej działa Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Na pierwszy rok studiów przyjęto 350 studentów, w tym ok. 170, którzy kształcić się będą w trybie dziennym.
- To bardzo dobry wynik. Przyjęliśmy o ponad połowę więcej studentów niż przed rokiem - przyznał prof. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału.
W trakcie uroczystości studenci różnych kierunków przedstawili swoje osiągnięcia naukowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.