Muzeum Śląskie zaprasza na Biennale Industrii – nowe interdyscyplinarne wydarzenie na kulturalnej mapie regionu i kraju. Pierwsza edycja odbędzie się już 26–29 września. Zapowiada się moc atrakcji z udziałem gości światowej klasy.
- Tym, co nas odróżnia od innych instytucji, jest Industria, dziedzictwo materialne, które jest emanacją tego, do czego dążymy jako ludzie. Biennale Industrii to festiwal wielodziedzinowy, który będziemy organizować co dwa lata i który właśnie rozpoczynamy w przyszłym tygodniu. Zgodzili się w nim wziąć udział naprawdę znamienici goście, którym ta idea mówienia o tym, co jako ludzkość robi dla świata, co robimy mu złego – jest im również bliska – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, podczas konferencji prasowej 19 września.
Sercem pierwszej edycji festiwalu będzie wyjątkowy maraton Johna Zorna, który wraz z zaprzyjaźnionymi artystami przygotował program muzyczny z myślą o przestrzeniach Muzeum Śląskiego. Artysta wraz z dwudziestoosobową grupą muzyków wystąpi w Katowicach z 12-godzinnym koncertem w sobotę, 28 września
Na Biennale Industrii składają się interdyscyplinarne projekty artystyczne oraz działania służące refleksji nad stanem kultury i społeczeństwa, w którym dziedzictwo przemysłowe odegrało i odgrywa nadal ważną rolę. Proponowana przez Muzeum Śląskie różnorodność form i tematów ma zwrócić uwagę na wieloaspektowość zjawiska, jakim jest industrial.
Podczas Biennale zostaną zaprezentowane m.in.: instalacja autorstwa japońskiej artystki Chiharu Shioty pt. Counting memories, interwencje artystyczne Stopnie nachylenia, przygotowane przez Michała Łuczaka we współpracy z Szymonem Szewczykiem i pod opieką kuratorską Joanny Rzepki-Dziedzic oraz instalacja Bartka Arobala Kociemby To co ukryte.
Muzeum Śląskie zaprasza też na prapremierę widowiska Tryptyk w czerni i zieleni, koncerty w wykonaniu Puce Mary i grupy Karbido, jak również na pierwszy publiczny występ Muzealnego Chóru Społecznego, powołanego w Muzeum Śląskim w kwietniu, pod dyrekcją Krzysztofa Dudzika.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.