Na dofinansowanie wymiany pieców do ogrzewania złożono 80 tys. wniosków - mówił w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk pytany o program "Czyste Powietrze". Dodał, że blisko 70 tys. kopciuchów już zostało wymienionych.
- Spodziewam się, że w tym sezonie grzewczym blisko 80 tys. tych pieców będzie wymienionych - powiedział w czwartek w radiowej Jedynce szef resortu środowiska. Jego zdaniem ok. 70 tys. kopciuchów już zostało wymienionych.
Minister środowiska przypomniał, że w programie "Czyste Powietrze" drugim elementem wsparcia jest ulga podatkowa.
- Ci beneficjenci nie składają wniosków do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, więc ilu ich jest, dowiemy się, jak złożą PIT, czyli na koniec maja 2020 roku - wyjaśnił.
Zaznaczył, że łączny koszt wymiany pieca i termomodernizacji może sięgać 53 tys. zł i od tej sumy liczona jest dotacja, która wynosi od 30 do 90 proc., "w zależności od zamożności właściciela domu jednorodzinnego".
W ramach programu "Czyste Powietrze" właściciele domów jednorodzinnych mogą się starać o dotacje i pożyczki na termomodernizację nieruchomości, wymianę pieców grzewczych. Budżet programu na 10 lat to ponad 100 mld zł.
Kowalczyk odniósł się też do uzgodnień ws. zaostrzenia przepisów dotyczących informowania i alarmowania o smogu.
- Będziemy obniżać normy ostrzegania i alarmowania dla pyłów zawieszonych po to, żeby bardziej wyczulić na ten problem - mówił.
Resort środowiska przekazał Ministerstwu Zdrowia propozycję ostrzejszych przepisów antysmogowych, których konsekwencją ma być częstsze informowanie o dużych stężeniach zanieczyszczeń. Nowe poziomy informowania i alarmowania o smogu mogą spaść o połowę.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 2012 r., w Polsce alarm smogowy ogłaszany jest po przekroczeniu średniodobowej wartości 300 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10. Poziom informowania w przypadku PM10 to 200 mikrogramów. Polskie normy są najwyższe w Unii Europejskiej. Nasze miasta należą ponadto do najbardziej zanieczyszczonych smogiem w Europie.
Jak dowiedziała się PAP, we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk przesłał do szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego pismo dotyczące propozycji nowych, ostrzejszych przepisów dotyczących alarmowania o smogu. Zgodnie z tą propozycją, alarm smogowy miałby być ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10, poziom informowania miałby wynieść 100 mikrogramów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.