Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła główną stopę procentową o 25 pb do 1,75-2,00 proc. - podano w komunikacie. W komunikacie podano, że utrzymuje się niepewność wokół perspektyw dla wzrostu PKB w USA. Bankierzy byli podzieleni w prognozach co do przyszłych zmian zakresu docelowego fed funds.
Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku. Przeciwko decyzji głosowali Esther George i Eric Rosengren, którzy chcieli, by stopy procentowe pozostały bez zmian. James Bullard wnosił z kolei o obniżkę stóp proc. o 50 pb do przedziału 1,50-1,75 proc.
Fed postanowił obniżyć stopę oprocentowania od nadwyżkowych rezerw (IOER) o 30 punktów bazowych do 1,80 proc.; obniżono też stopę procentową od jednodniowych transakcji repo o 30 pb do 1,7 proc. Fed zmienił IOER po raz czwarty od 2018 r.
"(...) Powyższe działania Komitetu mają spowodować, że trwała ekspansja gospodarcza, silny rynek pracy oraz inflacja w pobliżu symetrycznego 2-proc. celu będzie najbardziej prawdopodobnym rezultatem. Niepewność wokół perspektyw utrzymuje się" - napisano w komunikacie.
"Podczas gdy Komitet rozważa przyszłą ścieżkę docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych, FOMC będzie nadal uważnie monitorować implikacje napływających informacji dla perspektyw gospodarczych oraz podejmie odpowiednie działania w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego" - dodano.
Fed ocenił w komunikacie, że "w ujęciu 12-miesięcznym inflacja ogólna oraz bazowa utrzymuje się poniżej 2 proc.". Ankietowe oczekiwania długoterminowe pozostały bez większych zmian.
Odnosząc się do sytuacji na rynku pracy, Fed ocenił w komunikacie, że rynek pracy w USA "nadal się umacniał", ale "tempo wzrostu aktywności gospodarczej nadal było umiarkowane".
"Wzrost liczby nowych miejsc pracy pozostał solidny w ostatnich miesiącach, a stopa bezrobocia pozostała niska" - napisano w komunikacie.
"Mimo że wydatki gospodarstw domowych rosną w szybkim tempie, inwestycje biznesowe i eksport osłabiły się" - dodano. Fed przedstawił nowe kwartalne projekcje makroekonomiczne i wykres kropkowy (dot-plot), pokazujący prognozę ścieżki stóp procentowych członków Rezerwy.
We wrześniu członkowie Fed przewidują w 2019 r. stabilizację stóp procentowych na obecnym poziomie, podobnie w 2020 r., a w 2021 r. podwyżkę vs. stabilizację stóp w 2019 r., i jedną obniżkę w 2020 r. w poprzednim wykresie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.