Pokazy, warsztaty, konkursy i porady wypełnią w sobotę, 21 września, program IV Dni Energii Miasta Katowice na pl. Sejmu Śląskiego. Będzie też można zwiedzić katowickie elektrociepłownię czy oczyszczalnię.
Sobota będzie drugim, otwartym dla mieszkańców dniem edukacyjnego przedsięwzięcia, które przygotowuje katowicki magistrat. Piątek wypełniają warsztaty dla uczniów miejscowych szkół średnich.
Miasto stara się wspierać i promować działania związane z czystym i oszczędnym korzystaniem z energii. Dni Energii Miasta Katowice to cykliczna impreza mająca upowszechniać wiedzę na ten temat. Magistrat udostępnia przy tym zasoby własnych instytucji, zapraszając też możliwie szerokie grono partnerów.
W tym roku rozstawią one swoje stanowiska nie - jak dotąd - na katowickim rynku, a na rozleglejszym pl. Sejmu Śląskiego. Działające w Katowicach przedsiębiorstwa energetyczne będą np. wyjaśniać, co charakteryzuje paliwa dobrej jakości czy przekazywać zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych.
Wśród zajmujących się problematyką instytucji i organizacji znajdzie się m.in. fundacja Arka, która zaprezentuje Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, kino rowerowe, ekopuzzle i warsztaty upcyklingowe. Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych pokaże, jak działa panel fotowoltaiczny oraz urządzenie do grania na nosie za pomocą energii elektrycznej.
Na stanowisku spółki Komel będzie można z bliska zobaczyć małe elektryczne pojazdy off-roadowe, a Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice zaprezentuje działania związane z niskoemisyjnym transportem miejskim.
Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego będzie wyjaśniał kwestie związane z jakością powietrza, Marszałkowskim Budżetem Obywatelskim czy Funduszami Europejskimi. Na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach doradcy energetyczni mają służyć wiedzą m.in. na temat rządowego programu Czyste Powietrze.
Częścią wydarzenia będą bezpłatne wycieczki wyruszające z przystanku przy pl. Sejmu Śląskiego. Będzie można zobaczyć np. ścieżkę edukacyjną w oczyszczalni Gigablok, energooszczędny kompleks biurowy GPP Business Park, dostrzegalnię przeciwpożarową Lasów Państwowych w Lesie Murckowskim oraz Centrum Czystych Technologii Węglowych Głównego instytutu Górnictwa.
Samorząd Katowic od kilku lat podkreśla rolę edukacji ekologicznej mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych. Pod koniec ub.r. otworzył w ścisłym centrum Miejskie Centrum Energii - biuro doradzające w sprawach czystej i efektywnej energii. Na ubiegłorocznych Dniach Energii informował mieszkańców m.in. o zbliżającym się wówczas szczycie klimatycznym COP24.
Na grudniowym szczycie podpisano m.in. katowicką deklarację Driving Change Together, dotyczącą partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności. W środę miał ją otrzymać w Watykanie papież Franciszek, u celu e-mobilnej pielgrzymki, zorganizowanej przez stowarzyszenie Instytut Elektromobilności Emobi z Katowic i wspartej przez samorząd tego miasta.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.