W tym maratonie każdy, kto dojedzie do mety, jest wygranym. Wyścig rowerowy Tour de Silesia to prawdziwa próba umiejętności szosowych. Jeśli zdasz ten egzamin, możesz spróbować dalej. Grzegorz Czyż, sztygar zmianowy w kopalni Pniówek, ma już go za sobą.
- Prawdę mówiąc, to nie jestem nowicjuszem w tej dziedzinie. Moje pierwsze zetknięcie z kolarstwem miało miejsce jeszcze w szkole średniej, jakieś 20 lat temu. Teraz wracam do kolarstwa, bo jest to piękny sport, świetny sposób spędzania wolnego czasu – opowiada o sobie Czyż.
Na dobry początek wybrał maraton rowerowy, dyscyplinę, która zaledwie od kilku lat zdobywa sobie w Polsce popularność. Zawody rozgrywane są na trasie w pętli na dystansach od 20 do 120 km. W ultramaratonach dystanse są trzy: 100, 330 i 510 km. Trasy wyścigów prowadzą zwykle w terenie pagórkowatym, lub górskim, po nawierzchni szutrowej, trawiastej bądź kamienistej.
Kierownica z rogami
- Naturalnie trzeba dysponować odpowiednim rowerem, najlepiej górskim MTB, z kołami o rozmiarze 26 lub 29 cali, z przednim amortyzatorem o skoku 80-120 mm. Kierownica jest prosta z założonymi rogami. Pedały zatrzaskowe. Ramy takiego roweru wykonane są zazwyczaj z włókien węglowych. To musi być naprawdę bardzo lekki sprzęt. Takie akcesoria jak bagażniki czy błotniki odpadają – tłumaczy rowerzysta.
Trasa wyścigu rowerowego Tour de Silesia prowadzi przez malownicze tereny przygranicznych miejscowości Polski i Czech. Jedzie się z Godowa przez Łysą Górę, Pradziada i Przełęcz Pustewny, Wielkie Karlowice i Cierlicko. Kolarze musieli zmieścić się w określonym czasie jednej doby. Mieli do dyspozycji trzy postoje na posiłki. Wszystkie naprawy podczas wyścigu zawodnik musi wykonać sam bądź w specjalnie wyznaczonym boksie na trasie – tak stanowi regulamin.
- Często spotykam się z opiniami, że maratony lub ultramaratony rowerowe są mniej wyczerpujące niż te tradycyjne, biegowe. Na pewno obie te dyscypliny pożerają wiele sił. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że biegacze zwykle pokonują teren o nachyleniu 20-30 m, a na trasie Tour de Silesia suma przewyższeń wynosi 4700 m. Maraton biegowy trwa średnio od 4 do 6 godzin My jesteśmy w siodełku nawet przez 22 godziny – zwraca uwagę Grzegorz Czyż.
Dobry i kiepski kolarz
Jest takie powiedzenie, że kiepski kolarz na dobrym rowerze niewiele wskóra, za to dobry kolarz na kiepskim rowerze zawsze podejmie walkę. W kategorii, którą wybrał kolarz z Pniówka (330 km), startowało w tym roku ponad 300 zawodników, ale tylko 128 ukończyło rywalizację. Dlatego trzeba dbać o kondycję, sukcesywnie trenować.
Fani tego sportu zwykle zaczynają od Fun Bike Maratonów. Dystans do 22 km jest w sam raz dla początkujących, którzy próbują dopiero swych sił. Classic maraton to już nie przelewki. Trasę o długości do 40 km często ze sporymi nachyleniami trzeba pokonać z przysłowiową głową na karku, tak żeby nie odpaść z rozgrywki po pierwszych 10 km. Kolejny dystans to Mega Bike Maraton. Tu już trzeba mieć solidne przygotowanie i świadomość, że cztery bite godziny trzeba spędzić na siodełku w pełnym skupieniu i dobrze rozłożyć siły. Wreszcie Giga maraton do 100 km. To jest już jazda dla kolarzy z kondycją, zaprawionych w wyścigach po górach. Przewyższenia terenu sięgają tu nawet do 2000 m. Gdy już zaliczy się wszystkie te maratony, można myśleć o wyścigach rowerowych na takich dystansach, jakie pokonuje Grzegorz Czyż.
- Z góry przestrzegam! Trzeba mieć żelazne zdrowie i wytrzymałość na ból. Bolą ręce, plecy. Oczy muszą być naokoło głowy. Ponieważ jedzie się w bardzo zmiennych warunkach, w dzień i w nocy, przy prędkości nieraz do 70 km na godzinę.
A zatem wsiadajmy na rower wzorem sztygara z Pniówka. Pamiętajmy, że każdy trening rowerowy powinna rozpocząć trwająca około 10 minut rozgrzewka. Organizm musi się stopniowo przyzwyczajać do tego typu wysiłku. Na początek warto wybrać płaski teren i wolną jazdę, stopniowo zwiększając jej tempo. Kolarstwo to z pewnością świetny sposób na aktywny wypoczynek.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ale pierdoły napisaliście. Wypadałoby najpierw zaczerpnąć informacji u źródła a potem coś naskrobać. TDS jest to ultramaraton szosowy i rower MTB jest jednym z gorszych wyborów na ten rodzaj ultra. Tutaj królują szosówki czyli rowery ze sztywnym widelcem. MTB i widelec z amortyzatorem a do tego te szerokie opony to jest męczarnia na takich ultra. Ja rozumiem że pisanie o sztygarach herosach jest bardziej medialne ale tak dla informacji. W tym maratonie jechali też zwykli robole z JSW i to nie na dystansie 300km ale 510 km z przewyższeniami sięgającymi 7100m z limitem czasowym 34h a dodatkowo jeżeli udało się im dotrzeć do mety przed upływem 30h można było zdobyć kwalifikacje do prestiżowego ultra BBT 1008 Km. Tak jeszcze dodam że kilku z nich udało się to zrobić i wystartują w przyszłym roku w BBT