Węglarki, wagony do przewozu cynku i inny zabytkowy tabor w dalszym ciągu stoją w nieczynnych warsztatach naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu przy ul. Brzezińskiej 27. Miasto stara się znaleźć nowe zastosowanie dla niszczejących hal, jednak nie jest to takie proste.
- Obecnie miasto poszukuje nowej funkcji zagospodarowania obiektów po byłym zakładzie naprawczym zabytkowej GKW i przyległego terenu oraz możliwych źródeł finansowania realizacji inwestycji oraz pokrycia kosztów funkcjonowania zrewitalizowanego już obiektu - poinformował nas Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Położone w dzielnicy Rozbark warsztaty stanowią element dziedzictwa industrialnego regionu. To w nich remontowano węglarki, którymi przewożono węgiel m.in. z bytomskich kopalń Centrum czy Rozbark do elektrowni w Chorzowie. To tutaj przebudowano część węglarek na wagony pasażerskie, kursujące latem z Bytomia Wąskotorowego do Miasteczka Śląskiego.
Warsztaty przestały funkcjonować na początku 2001 r. Do końca października 2002 r. były chronione przez firmę wynajętą przez Dyrekcję Kolei Dojazdowych w Likwidacji. Potem całodobową ochronę przejęli wolontariusze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Jednak po tym, jak po zimie 2003 r. rozkradziony został wąski tor prowadzący od stacji w Bytomiu do warsztatów, okazało się, że pociągi z warsztatów prędko nie wyjadą, ani do nich nie wrócą. Wiosną 2004 r. działacze SGKW zrezygnowali z dozorowania obiektu. Wtedy nadzór nad warsztatami przejęła firma wynajęta przez Urząd Miejski w Bytomiu. Po przejęciu ochrony obiektu przez UM Bytom jeden z obiektów - budynek magazynu wynajęto klubowi motocyklowemu, a na placu zorganizowano parking policyjny.
Warsztaty mogły być przekazane miastu nieodpłatnie na mocy stosownej ustawy, jednak po rozkradzeniu toru dojazdowego PKP stwierdziło, że obiekt nie jest w stanie spełniać funkcji transportowych i może być tylko sprzedany. Tak też się stało, Gmina Bytom z dniem 28 grudnia 2016 r. nabyła budynki po byłych Warsztatach Naprawczych Górnośląskiej Kolei Wąskotorowych przy ul. Brzezińskiej 27 i od tego momentu jest właścicielem terenu warsztatów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.