Kilkuset wystawców z 12 krajów świata zaprezentuje swoją ofertę podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, które potrwają od 10 do 13 września w Katowicach.
To trzecia co do wielkości impreza targowa tej branży na świecie. Przedsięwzięcie ma już prawie 35-letnią tradycję, a tegoroczna edycja, organizowana pod nazwą Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2019 oraz Targi EkoSpalanie & EkoTechnologie, będzie osiemnastą.
- Tegoroczna edycja odbywa się na powiększonej powierzchni wystawienniczej, co jest związane z ilością firm, które będą prezentować maszyny i urządzenia poprawiające efektywność pracy i zwiększające bezpieczeństwo załóg. W eksponowanych urządzeniach zastosowano nowe rozwiązania z dziedziny automatyki, informatyki i robotyki. Na targach będziemy promować również samorządowe i państwowe programy ekologiczne - zapowiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes organizującej wydarzenie Polskiej Techniki Górniczej Iwona Gramatyka.
Podczas targów odbędą się konferencje i panele dyskusyjne związane z tematyką bezpieczeństwa w kopalniach, przyszłości węgla w energetyce i ekologii. Nowością będzie zmieniona formuła konkursu dla wystawców oraz konkurs dla studentów, który ma promować młodych i zdolnych.
- To wszystko jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i zmieniające się oczekiwania uczestników targów - podkreśliła prezes Gramatyka.
Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun ocenił, że Katowice są najlepszym miejscem na organizację wielkich wydarzeń targowych i konferencyjnych.
- Od kilkudziesięciu lat do Katowic zjeżdżali fachowcy z branży górniczej z całego świata. Teraz mamy świetną infrastrukturę w postaci Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które powstało w miejscu, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu działała kopalnia. Te zmiany w mieście korespondują z ewolucją naszego spojrzenia na węgiel i potrzebę ekologicznego spożytkowania tego paliwa naturalnego - powiedział.
Początki targów górniczych sięgają 1985 r. Od 2007 r. - po katastrofie budowlanej na terenach Międzynarodowych Targów Katowickich - są organizowane na terenie Spodka, a obecnie również sąsiadującego z nim gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego przez Polską Technikę Górniczą SA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.