Ministerstwo Energii przypomniało w czwartek, 5 wrzesnia, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorstwa obrotu (sprzedawcy energii elektrycznej)) mają obowiązek do 13 września tego roku dostosować swoje ceny i stawki opłat za elektryczność do poziomu, który obowiązywał w 2018 r., dla wszystkich uprawnionych odbiorców, którzy dotychczas płacili ceny wyższe niż w 2018 r.
Warto wskazać, że przedsiębiorstwa mogą nadal korzystać z tzw. milczącej zgody, która polega na przesłaniu propozycji zmian umowy, która wejdzie w życie, jeśli odbiorca przed upływem wyznaczonego terminu nie sprzeciwi się nowym warunkom - podało Ministerstwo Energii.
Zgodnie z przepisami art. 18 tzw. ustawy prądowej (ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw) za niedostosowanie umów Prezes Urzędu Regulacji Eenergetyki będzie nakładał karę pieniężną na przedsiębiorstwo obrotu, które nie zastosuje w 2019 r. cen i stawek opłat obowiązujących w 2018 r. w stosunku do uprawnionego odbiorcy. Kara ta nie może być niższa od 0,5 proc. i wyższa niż 5 proc. przychodu ukaranego przedsiębiorcy (a jeżeli przedsiębiorca nie uzyskał przychodu w poprzednim roku podatkowym, wysokość kary nie może być niższa od 100 tys. zł i wyższa od 500 tys. zł) - czytamy w komunikacie resortu energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.