Złoty będzie stabilny wobec euro, gdyż na przeszkodzie do jego umocnienia stoją napięcia w handlu międzynarodowym - uważają ekonomiści we wtorek, 27 sierpnia. Dochodowość SPW będzie również stabilna, gdyż rynek w dużej mierze zdyskontował projekt zrównoważonego budżetu na 2020 rok.
- Dla zachowania złotego mają ostatnio większe znaczenie czynniki zewnętrzne niż lokalne. Mowa zwłaszcza o utrzymujących się napięciach w handlu międzynarodowym i kolejnej odsłonie eskalacji w zeszły piątek - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski.
- Na rynkach widać podwyższony poziom awersji do ryzyka, stąd dopóki nie napłyną nowe (korzystne - PAP) informacje, to nie spodziewałbym się umocnienia złotego - dodał.
W jego ocenie "w najbliższym czasie można oczekiwać stabilizacji EUR/PLN na obecnych poziomach".
Rynek skrabowych papierów wartościowych
Wtorkowe notowania na rynku polskich SPW zdominowały spadki rentowności na całości krzywej, przy czym największe nastąpiły na środku i końcu krzywej - odpowiednio o ok. 6 pb i ok. 8 pb.
- Rynek długu skarbowego znajduje się pod wpływem oczekiwań inwestorów, związanych z łagodzeniem w strefie euro, zwłaszcza w Niemczech, a także wzrostu awersji do ryzyka - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski.
W opinii eksperta banku "w krótkiej perspektywie można oczekiwać ustabilizowania się rentowności polskiego długu".
We wtorek inwestorzy poznali wstępny projekt budżetu państwa na 2020 r., który będzie zrównoważony, a dochody i wydatki kasy państwa w przyszłym roku wyniosą po 429,5 mld zł.
- Możliwe, że dzisiejsze spadki rentowności polskich SPW i zawężenie się spreadu między dochodowością naszych obligacji a niemieckich bundów, wiązało się z informacją o budżecie, mimo że już wczoraj napływały z mediów przecieki na ten temat. Teraz wpływ tej informacji będzie ograniczony, gdyż rynki już ją w dużej mierze zdyskontowały - wyjaśnił ekonomista Credit Agricole.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.