Mazowsze, Śląsk, Małopolska – to tam najwięcej osób odebrało dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. W sumie w portfelach lub kieszeniach nosi go już ponad milion Polaków.
E-dowód odbierają wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca tego roku i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej.
Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.
E-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.
Mieszkańcy, którego z województw złożyli najwięcej wniosków o nowy dokument?
- W tej kategorii wygrywa Mazowsze. Od 4 marca do 1 sierpnia ponad 215 tysięcy osób zawnioskowało tu o e-dowód. Kolejne miejsce zajmują – Śląsk z ponad 180 tysiącami wniosków i Małopolska, gdzie ponad 145 tysięcy osób wystąpiło o nowy dokument – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Wnioski o e-dowód złożyło też ponad 134 tysiące mieszkańców Wielkopolski i niemal 126 tysięcy Dolnoślązaków. W sumie, od 4 marca do początku sierpnia w całym kraju - ponad półtora miliona osób.
Warstwę elektroniczną e-dowodu można, ale nie trzeba aktywować. Jeśli odbierając dokument tego nie zrobimy, w dowolnym momencie możemy zmienić zdanie i to nadrobić (w urzędzie).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.