134 wnioski przeszły formalną weryfikację w ramach naboru do I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego w woj. śląskim. W środę regionalny samorząd opublikował listę zadań, spełniających wymogi formalne.
Nabór wniosków zakończył się 26 lipca. Mieszkańcy złożyli 140 propozycji zadań na łączną kwotę prawie 45 mln zł, które ich zdaniem powinny być zrealizowane w 2020 roku przez samorząd województwa.
W pierwszej edycji budżetu do dyspozycji mieszkańców jest 10 mln zł. Wyniki weryfikacji merytorycznej będą znane w październiku, a głosowanie nad ostatecznie zatwierdzonymi projektami zaplanowano na listopad.
Jak podał Urząd Marszałkowski, najwięcej zgłoszonych propozycji dotyczy zadań wojewódzkich (36 wniosków). W przypadku zgłoszeń na zadania w podregionach, najwięcej wpłynęło dla obszaru obejmującego powiaty: gliwicki, tarnogórski, lubliniecki oraz miasta Gliwice i Bytom (24 wnioski) i podregionu obejmującego powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Jaworzno (21 wniosków).
W środę Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego udostępnił listę 134 zadań, które przeszły wstępną weryfikację. Została ona także wywieszona w siedzibie Urzędu oraz w jednostkach zamiejscowych.
Znalazły się wśród nich m.in. rewitalizacja Cmentarza Żydowskiego w Mysłowicach, budowa parkingów rowerowych przy obiektach użyteczności publicznej należących do samorządu województwa, budowa wolier dla panter śnieżnych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym i rewaloryzacja kompleksu dydaktycznego Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.
Wśród zweryfikowanych pod względem formalnym pomysłów jest też stworzenie na terenie aglomeracji górnośląskiej tzw. psich okien życia, gdzie każda osoba będzie mogła anonimowo oddać niechcianego psa, promocja ekologii oraz zabytków wpisanych na listę UNESCO w Tarnowskich Górach czy popularyzacja turystyki kajakowej na Liswarcie i Warcie.
Zadania, który pozytywnie przeszły weryfikację formalną trafią teraz do wydziałów merytorycznych, które do końca września będą sprawdzały, czy propozycje mieszczą się w zakresie zadań o charakterze wojewódzkim, czy są zgodne z kompetencjami regionalnego samorządu, czy są wykonalne w roku budżetowym i zgodnie z proponowanym kosztorysem. Wyniki weryfikacji merytorycznej będą znane do 8 października.
Lista zadań, na które będzie można głosować będzie znana jesienią, a głosowanie zaplanowane jest między 12 a 30 listopada. Zadania które trafią do realizacji będą znane do końca roku.
W I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest 10 milionów złotych (2,5 miliona na zadania z puli wojewódzkiej, 7,5 miliona na zadania w pulach podregionalnych).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.