W kopalni Sośnica padł kolejny rekord wydrążonych metrów. Tym razem godnym uwagi postępem wykazała się załoga oddziału GRP2. Jest to już trzeci rekordowy wynik zanotowany w gliwickiej kopalni na przełomie ostatnich kilkunastu miesięcy.
Postęp 450 m padł na przygotówce. Załoga prowadziła rozcinkę chodnika gc101 w pokładzie 404/5. Przypomnijmy, że poprzedni rekord – 608 m, uzyskano w marcu br. Wówczas drążono chodnik nadścianowy gc101 również w pokładzie 404/5 – z tą tylko różnicą, że przy pomocy kombajnu Mr340Ex-S. Z kolei rekord, który padł w czerwcu ub.r. - 402 m - został osiągnięty w trakcie drążenia chodnika podścianowego tb103 w pokładzie 414/2 przy użyciu kombajnu chodnikowego AM-50, zdecydowanie starszego typu i o mniejszej wydajności. Chodnik gc101 drążony jest również przy użyciu dobrze znanego wszystkim górnikom kombajnu chodnikowego AM-50, z którym współpracuje podajnik taśmowy PDT typu Sigma-800.
- Warunki panujące w tym rejonie są bardzo trudne, podwyższona temperatura i inne zagrożenia naturalne - pyłowe, tąpaniami, wodne i metanowe – dają się mocno we znaki - wyjaśnia Krzysztof Spiżak, sztygar oddziałowy oddziału GRP2.
Wydajna praca maszyn i urządzeń oraz duża determinacja załogi pozwolą na całkowite rozcięcie ściany o wybiegu 1030 m wraz z wyrobiskami, którymi odbywa się transport urobku oraz materiałów, w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy.
- Ponownie pobiliśmy rekord wydrążonych metrów. Gratulacje należą się załodze oddziału GRP-2. Jest to już trzeci rekordowy wynik zanotowany w gliwickiej kopalni na przełomie ostatnich kilkunastu miesięcy – przyznaje sztygar Krzysztof Spiżak.
Trzon załogi oddziału to osoby z dużym doświadczeniem. Wśród nich przodowy Wojciech Pisarek oraz młodsi przodowi, już nie z tak dużym doświadczeniem, lecz z pewnością wykazujący się ogromnym zaangażowaniem w pracy. Są to Marcin Ziębiński, Marcin Gawlik, a także Damian Bernacki, przodowy zmiany konserwacyjnej.
W przecince ścianowej gc101 w pokładzie 404/5 od strony chodnika nadścianowego jest aktualnie prowadzone zbrojenie przenośnika ścianowego zgrzebłowego Rybnik-850, a w następnym etapie rozpocznie się transport i zabudowa sekcji obudowy zmechanizowanej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.