Złoty może zyskać wobec euro i oscylować na poziomie 4,26-4,28 - uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW pozostaną stabilne na krótkim końcu krzywej, zaś na długim końcu będą spadać, dążąc do poziomu 2,0 proc.
- W moim scenariuszu bazowym zakładam, że złoty w sierpniu trochę się wzmocni wobec euro i znajdzie się w przedziale 4,26-4,28 - powiedział PAP Biznes główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.
- Wydaje się, że odpływ kapitału, jaki widzieliśmy ostatnio z powodu rozczarowania retoryką Fed po ostatnim posiedzeniu oraz nagłego zwrotu narracji prezydenta USA w wojnie handlowej (czwartkowy wpis Donalda Trumpa o możliwości nałożenia nowych ceł na towary chińskie z początkiem września - PAP), powoli wyczerpuje się - dodał ekonomista XTB.
W przypadku pary EUR/USD, jego zdaniem, "nie ma paliwa by dolar się osłabiał".
- Mamy sytuację, że spadły szanse na serię obniżek stóp procentowych za oceanem, a EBC okazał się bardziej +gołębi+ niż Fed, wbrew oczekiwaniom inwestorów. W związku z tym, zakładam, że w perspektywie kilku najbliższych tygodni EUR/USD znajdzie się w konsolidacji w okolicach 1,10-1,12 - wyjaśnił Przemysław Kwiecień.
W piątek inwestorzy zwracali uwagę m. in. na dane z USA.
O 14.30 amerykański Departament Pracy podał, że w lipcu liczba miejsc pracy wzrosła o 164 tys. wobec konsensusu, zakładającego 165 tys., płace zwiększyły się o 3,2 proc. rdr wobec konsensusu 3,1 proc.
RYNEK DŁUGU
Piątkowe notowania na rynku polskich SPW zdominowały niewielkie spadki rentowności (poniżej 1 pb), choć na początku sesji dochodowość obligacji 10-letnich traciła 10 pb.
- W przypadku polskiego długu 2-letniego niewiele się zmieni, oczekuję stabilizacji jego rentowności na obecnych poziomach. 10-letnie SPW mogą zniżkować do 2,0 proc., zbliżając się do minimum z początku 2015 roku - powiedział PAP Biznes główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.