Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła mocne wzrosty, a inwestorzy z nadzieją oczekują na kolejną rundę rozmów handlowych między Waszyngtonem a Pekinem. W centrum uwagi inwestorów są też kwartalne wyniki finansowe amerykańskich spółek.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,65 proc. do 27 349,19 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,68 proc. do 3005,47 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,58 proc. do 8251,40 pkt.
W poniedziałek prezydent USA Donald Trump odbył konsultacje z CEO największych amerykańskich spółek technologicznych (m.in. Alphabet, Intel, Qualcomm, Broadcom), w celu ustalenia dalszych działań ws. złagodzenia restrykcji nałożonych na chiński koncern Huawei oraz wznowienia możliwości sprzedaży produktów z USA chińskiej firmie.
Według rzecznika Białego Domu Judda Deerego "prezesi spółek wnosili o przyznanie terminowych decyzji licencyjnych ws. Huawei od Departamentu Handlu, na co prezydent się zgodził".
W czwartek przedstawiciele USA i Chin przeprowadzili rozmowę telefoniczną ws. relacji handlowych. Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin zapowiedział, że w przyszłości "spotkanie twarzą w twarz jest możliwe", ponieważ "rozmowy są zaawansowane".
Chiny stanowczo sprzeciwiają się nałożeniu przez USA sankcji na chińską firmę energetyczną, oskarżoną o łamanie amerykańskich restrykcji wymierzonych w irański sektor naftowy - oświadczyła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying.
Władze USA nałożyły sankcje na spółkę Zhuhai Zhenrong, ponieważ "świadomie zaangażowała się w znaczącą transakcję zakupu lub nabycia ropy naftowej z Iranu" - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo.
Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek o zawarciu z Kongresem porozumienia w sprawie budżetu państwa na najbliższe dwa lata. Dzięki umowie w tym okresie nie dojdzie do ponownego zawieszenia prac rządu, czyli shutdownu, jak to miało miejsce pod koniec 2018 roku.
Według Trumpa umowa obejmuje podniesienie limitu zadłużenia USA tak, aby uniknąć niewypłacalności, jeśli kraj nie mógłby zaciągnąć kredytu. Przewiduje także zwiększenie wydatków publicznych poprzez podniesienie limitu budżetowego na obronę i inwestycje krajowe.
Ze spółek akcje Coca-Coli rosły o 3,5 proc. - spółka podała, że porównywalny zysk na akcję w drugim kwartale wyniósł 63 centy. Oczekiwano 61 centów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.